13.05.2019 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aké sú úskalia začínajúcich včelárov?

Začínať včeláriť v súčasnosti je zložitejšie ako voľakedy. Chýb sa možno dopustiť hneď v začiatkoch, najmä v snahe ušetriť a problémy sa neskôr už len nabaľujú. Aj o tom sme sa rozprávali s naším hosťom štúdia TV Roľnícke noviny - profesionálnym včelárom Ing. Tiborom JÓKAYOM.

Ako ste neraz uviedli, včelárenie je veľmi sofistikovaná činnosť. Pokiaľ včelár chce prosperovať, musí byť vzdelaný, mať skúsenosti, kým sa z neho stane ozajstný včelársky majster. Čo by ste poradili začínajúcim včelárom?
„Záujem o včelárenie hlavne v ostatných piatich rokoch extrémne stúpol. Je to však z pomerne nepríjemného dôvodu. Ako pozorujem, o včelárenie sa zaujímajú mladí i starší ľudia - pomerne veľa dôchodcov, a zhusťuje sa to od Bratislavy smerom na Košice. To znamená, že príjmy z včelárenia, ako to bolo aj v minulosti zaužívané, boli vždy „príveskom“ dôchodku. Dnes je situácia stále ostrejšia a dôchodky sú nízke. Hlavne tí, ktorí pracovali veľa rokov za socializmu, dostávajú 380 - 420 eur dôchodok, a keď si chcú udržať životný štandard z aktívnej činnosti, musia si ho prilepšiť.
V minulosti to bola oveľa ľahšie, keď včelia pastva bola zdravá a široká, zaobstarať si 5 až 10 úlikov so včelami. Starostlivosť o ne nemusela byť taká vysoká, lebo neboli negatívne faktory, ktoré vyvolala dnešná moderná doba - používanie systémových pesticídov a zrýchlený život. Pokojne sa dalo vyvčeláriť predajom medu a doplniť dôchodok o ďalších 200 - 300 eur a tým sa trochu dostať na úroveň ľudskej dôstojnosti v dôchodkovom živote.
Za posledných 10 rokov to však chémia veľmi skomplikovala. Ideme na americký systém poľnohospodárstva. Žiaľ, mnohé medze, vetrolamy, všetko sa rozoralo, čo bolo zdrojom divo rastúcich kvitnúcich zdrojov nektáru. Použitím systémových pesticídov na stohektárovej roli - či je to pšenica, jačmeň, kukurica, nenájdete fľak buriny, trebárs ohnice, ktorá v minulosti kvitla a dávala včelám peľ a nektár. Žiaľ, všetko je pre včely jednoliate a čisté.
Takže stalo sa to komplikovanejšie, a je to vlastne východisko z núdze pre tých, ktorí sú nezamestnaní a pre dôchodcov, čo nie je pekný obraz vedenia tejto spoločnosti, že to postupuje týmto smerom...

Celý rozhovor je uverejnený v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 20.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

  1. Cez pole, ktoré som prešiel som prakticky nič nevidel. V minulosti nebol problém vidieť zajace, bažanty a 1-2 kŕdle jarabíc o hmyze nehovorím. Neviem dokedy sa budú dať pestovať rastliny bez maštaľného hnoja a asi aj bez osevného postupu a len používaním rôznych chemikálii.
    Toto je už nie dobré, kvalita pôdy viditeľne je horšia. Mňa to až zarazilo. Iba toľko. Treba aj s týmto niečo robiť. S pozdravom ostáva Peter

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down