04.02.2015 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako ďalej v pestovaní obilnín?

Postavenie dnešného poľnohospodárstva nie je vôbec jednoduché. Ceny obilnín sú v ostatných rokoch na zaujímavej úrovni, preto sa pestovateľom oplatí zvyšovať intenzitu pestovania a tým samozrejme aj ich ziskovosť. Akými smermi sa bude uberať slovenské poľnohospodárstvo, konkrétne pestovanie obilnín a aké sú ďalšie možnosti zvýšenia ich úrod napovedalo sympózium spoločnosti Dow AgroSciences za výrazného prispenie známych osobností slovenskej a českej poľnohospodárskej vedy a praxe.

V poradí už 17. sympózium, ktoré sa uskutočnilo v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, Českou zemědělskou univerzitou v Prahe a spoločnosťou Ditana s.r.o. Veľká Bystřice na troch miestach Slovenska, v Košiciach, Lučenci a v Nitre podľa očakávania opäť raz nesklamalo a prinieslo mnoho zaujímavých a pre pestovateľov nových a užitočných informácií. Hovorilo sa o novom burinnom druhu, ktorý sa rozširuje v Čechách aj na Slovensku, o extrémnom výskyte hrdzi plevovej, ktorá vlani zaskočila širokú poľnohospodársku verejnosť, ako aj o dvoch nových prípravkoch, ktoré v tomto roku pribudli do portfólia spoločnosti Dow AgroSciences.

Ako na seminári niekoľkokrát zaznelo, výnosy obilnín v posledných rokoch narastajú a to aj na základe zvýšenej starostlivosti pestovateľov. So stúpajúcou intenzitou narastá aj podiel ozimných obilnín herbicídne ošetrených na jeseň. „Podiel ozimných obilnín ošetrených herbicídne už pred zimou skokovo narástol uvedením nového širokospektrálneho herbicídu Bizon v roku 2013 na trh,“ uviedol Ing. Petr Portych, riaditeľ spoločnosti Dow Agrosciences. Ako ďalej dodal, Bizon sa ihneď po uvedení na trh stal druhým najpoužívanejším herbicídom v jesennom období, o rok neskôr obsadil prvé miesto. Vlani bolo v ČR takmer 100-tisíc hektárov ošetrených herbicídom Bizon, uvedením ktorého si spoločnosť podľa P. Portycha splnila svoje predsavzatie z roku 2000, a to mať vo svojom portfóliu prípravky, ktoré budú jednoduché na použitie, určené na ničenie kompletného spektra burín do všetkých druhov obilnín. „Začali sme Huricanom, nasledoval Mustang Forte a v roku 2013 prišiel Bizon. Týmito troma prípravkami môžu pestovatelia odburiniť minimálne 99% svojich obilnín," uviedol ešte na margo herbicídu, ktorý pestovateľov presvedčil širokým spektrom účinku (podľa P. Portycha najširším z jesenných prípravkov), kombináciou troch účinných látok a možnosťou použitia do všetkých druhov obilnín.

Celý článok je uverejnený v aktuálnom vydaní Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down