21.01.2014 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako ďalej v pestovaní repky?

Rok 2013 nepatril v našom agrosektore k rokom úspešným a ani zďaleka nenapodobnil rok 2011, jeden z najúspešnejších v ére slovenského poľnohospodárstva. K tomu, aby sa podarilo pestovateľom priblížiť k úspechom roku 2011, malo napomôcť aj v poradí šestnáste sympózium spoločnosti Dow AgroSciences, ktoré sa uskutočnilo v troch mestách na Slovensku, v Košiciach, Lučenci a v Nitre.

Začiatkom januára až deväť odborníkov z Čiech a Slovenska hľadalo odpovede na otázku, ako zvýšiť ziskovosť pestovania repky na Slovensku a aké sú možnosti nielen zvýšenia úrod, ale aj efektivity jej pestovania.

Ekonomika pestovania repky sa v posledných rokoch výrazne zmenila, celkové náklady za sedem rokov vzrástli o 50 %, ale vzrástli aj realizačné ceny. V posledných rokoch bola dosiahnutá miera rentability 11 % bez podpôr, pričom iba roky 2009 a 2010 sa bez dotácií pohybovali v červených číslach. So započítaním dotácií sa rentabilita tejto komodity dostáva rádovo na úroveň 35 %, čo svedčí o skutočnosti, že sa jedná o vysoko rentabilnú plodinu, jednu z najziskovejších komodít súčasnej doby v Čechách a na Slovensku.

Pri súčasnom stave porastov, cene repky a pri súčasných technológiách pestovania repky má ochrana stále nezastupiteľnú úlohu. Aj preto podľa Ing. Petra Portycha zo spoločnosti Dow AgroSciences, aby ošetrenie splnilo svoj účel treba venovať výberu prípravkov, ako aj správnosti načasovania náležitú pozornosť. Pomocou prípravkov spoločnosti Dow AgroSciences môžu pestovatelia repku ošetriť troma spôsobmi.

Celý článok bude uverejnený v Rn č.7.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down