16.06.2020 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako rozpoznať riziká úrazov v chove dojníc?

Podľa štatistík nehodovosti sa väčšina nehôd v poľnohospodárstve vyskytuje v oblasti chovu hospodárskych zvierat. Nasledujúce fotografie dávajú tipy na to, ako znížiť nešťastné udalosti pri zaobchádzaní s hovädzím dobytkom.

Pomocou kŕmnej fixačnej zábrany sa dá fixovať celé stádo. Z tohto dôvodu patrí táto zábrana k najdôležitejším zariadeniam maštale. Hlavne pri skupinových chovoch je používanie mreže veľmi významné, lebo jedným pohybom môže naraz fixovať viacero zvierat. Tým sa znižuje stres zvierat aj počas manipulácie a uľahčuje sa práca ľuďom.

Samofixačné kŕmne zábrany neposkytujú zvieratám taký komfort ako kohútiková zábrana, preto by sa mali montovať len v maštaliach, kde sa zvieratá často fixujú v kotercovom ustajnení (pre pripúšťané a vyšetrované jalovice, prípadne kravy). Tieto zábrany umožňujú krátkodobé zafixovanie zvierat pri žľabe a zaručujú menšie vyhadzovanie krmiva zo žľabu do kŕmiska ako pri použití kohútikovej zábrany.
Ošetrovatelia a osoby, ktoré prichádzajú do styku so zvieratami sú povinní dodržiavať predpisy a pokyny na zabezpečenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ako i zásady bezpečného správania sa na pracovisku a určené pracovné postupy, sú povinní používať pri práci ochranné zariadenia a ochranné pracovné prostriedky a zúčastňovať sa školení v záujme zvýšenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, podrobiť sa skúškam a lekárskym prehliadkam.
Pristupovanie k zvieratám a zaobchádzanie s nimi musí byť pokojné a rozhodné, musí mu predchádzať upozornenie hlasom. K ležiacemu zvieraťu, s výnimkou chorého alebo poraneného zvieraťa, sa nesmie pristupovať. Zvieratá, ktoré ohrozujú bezpečnosť ošetrovateľov a okolia musia byť ihneď vyradené alebo bezpečne izolované; výnimku tvoria mimoriadne cenné zvieratá, ktoré musia mať stáleho ošetrovateľa. Pri zmene ošetrovateľa musí vedúci zamestnanec zabezpečiť, aby nový ošetrovateľ bol podrobne oboznámený s vlastnosťami zvierat.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 25.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down