15.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuálne prípady afrického moru ošípaných

Vo východnej Európe sa africký mor ošípaných rozširuje stále viac. V máji 2018 bolo registrovaných celkovo 273 nových prípadov.

Vo východnej Európe sa africký mor ošípaných (AMO) naďalej rozširuje. Od 1. do 29. mája bolo hlásených 273 nových prípadov, z toho v Rumunska 1, Poľsku 135, Maďarsku 6, v Litve 100, Lotyšsku 29 a Estónsku 2 prípady. Celkovo bolo postihnutých 566 diviakov. Okrem toho v poľskej výkrmni na hranici s Bieloruskom vypukla epidémia. V tejto súvislosti nemecká spolková vláda zmenila a doplnila zákon o zdraví zvierat a spolkový zákon o poľovníctve tak, aby sa v prípade núdze mohli podniknúť rýchlo opatrenia.

V Maďarsku boli ďalšie štyri diviaky pozitívne na test AMO. Koncom apríla hlásila Hevešská župa (MR) prvý prípad AMO v prípade divej ošípanej. Obzvlášť znepokojujúce na tomto náleze bolo, že ošípaná sa nachádzala mimo oblasti pozorovania. Nové prípady sa však nachádzali len niekoľko kilometrov od prvého nálezu ohniska obzvlášť kontrolovaného regiónu. Od roku 2016 krajina vyšetruje uhynutých diviakov na vírus vo východnej oblasti na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom. Od roku 2017 sa okrem toho zaviedli hraničné kontroly na bravčové mäso a produkty z neho. Dôvodom náhleho šírenia vírusu je podľa údajov úradov, pravdepodobne nezákonné kŕmenie infikovanými produktmi z bravčového mäsa alebo transport infikovaných ošípaných.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 24.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down