11.08.2020 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Akú budúcnosť má chov plemena jersey?

Plemeno jersey je druhým najrozšírenejším plemenom mliekového úžitkového typu na svete. Známe je svojou schopnosťou efektívne produkovať mlieko s vysokým obsahom zložiek, čo v nemalej miere prispelo k zvýšeniu popularity jeho chovu.

Z perspektívneho hľadiska sa jerseyský dobytok považuje zo všetkých plemien za najviac udržateľný, čo je podmienené najmä vysokou konverziou krmiva, nižšou spotrebou objemových krmív, dĺžkou produkčného veku, efektívnosťou výroby mlieka a v neposlednom rade nižšou produkciou emisií skleníkových plynov (cca o 20 %) v porovnaní s ostatnými plemenami dobytka.
Záujem o jeho chov sa zvyšuje, najmä pre schopnosť prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam a chovateľským systémom. Nemenej významná je aj nenáročnosť, dobrý zdravotný stav, pravidelné zabrezávanie a ranosť.

Na Slovensku je plemeno jersey známe v súvislosti s jeho využitím v zošľachťovacom krížení slovenského strakatého plemena. Do bývalého Československa boli prvé zvieratá privezené z Dánska v roku 1956. Podľa údajov Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat (rok 2019) sa u nás chová 1 039 zvierat plemena jersey, väčšinou v malej početnosti u súkromne hospodáriacich roľníkov. Najväčší chov má Roľnícke družstvo podielnikov (RDP) Most pri Bratislave (40 ks) a spoločnosť Agrovia a. s., Dolné Trhovište (cca 50 ks) pri Hlohovci.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 33.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down