12.03.2019 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Alternatívne ošetrovanie v ochrane rastlín

Okrem riadne autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín, ktoré sú uvedené v platných zoznamoch, možno v ochrane rastlín používať aj schválené tzv. základné látky.

Tieto základné látky sa môžu použiť len v súlade s podmienkami uvedenými v nariadení o ich schválení a v revíznej správe, kde sú uvedené plodiny a všetky ostatné údaje o použití. Ošetrovanie iných plodín nie je problematické z hľadiska životného prostredia, môže mať však zníženú účinnosť.
Všetky podrobnosti možno nájsť na internetovej stránke www.uksup.sk v časti „Zoznamy“ odboru registrácie pesticídov. Tieto základné látky nie je možné automaticky použiť v ekologickom poľnohospodárstve, pretože musia byť najskôr schválené na európskej aj národnej úrovni.

 

Základná látka je definovaná nasledovne:

  1. nie je to problémová látka;
  2. nemá prirodzenú schopnosť narušiť endokrinný systém a nemá neurotoxické alebo imunotoxické účinky;
  3. prevažne sa nepoužíva na účely ochrany rastlín, ale napriek tomu je užitočná pri ochrane rastlín, buď priamo alebo v prípravku, ktorý sa skladá z tejto látky a jednoduchého rozpúšťadla;
  4. neuvádza sa na trh ako prípravok na ochranu rastlín.


Zoznam schválených základných látok a plodín, ktoré sú povolené, nájdete v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 11 v správe Ing. Stanislava Barok z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down