06.02.2014 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ambície nových krajín EÚ boli v agropolitike do roku 2020 výrazne vyššie

Ambície nových členských krajín EÚ boli pri tvorbe Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ do roku 2020 výrazne vyššie. Uviedol to dnes na pôde Zastúpenia Európskej komisie (EK) v SR predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

"My sme požadovali úplnú vonkajšiu konvergenciu, žiaľ nedosiahli sme ju. Zároveň však treba dodať, že posun smerom k novým členským krajinám bol predsa o čosi priaznivejší, ak by sme porovnali návrhy CAP v čase jej predstavenia v roku 2012 a konečné výsledky," priblížil. Pôvodné návrhy EK sa podľa neho predsa len podarilo o čosi zjemniť, zmierniť v prospech nových členských krajín EÚ.
EK podľa slov vedúceho Zastúpenia EK v SR Dušana Chreneka aj napriek značným tlakom na znižovanie dotácií do poľnohospodárstva navrhovala, aby sa podpora pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v návrhu novej CAP EÚ neznížila a zostala zachovaná na úrovni roku 2013. "Mrzí ma, že členské krajiny EÚ pri finálnom schvaľovaní rozpočtu na roky 2014 až 2020 tento návrh EK čiastočne znížili. Hoci pre mnoho krajín sa celková podpora zníži, tak pre Slovensko sa v porovnaní s rokmi 2007 až 2013 celkovo zvýši," zdôraznil.
Priame platby sa podľa Chreneka dostanú bližšie k priemeru EÚ a Slovensko bude mať aj naďalej vyššiu podporu pre rozvoj vidieka. "Som presvedčený, že celý finančný balík je pre Slovensko, a aj pre slovenských poľnohospodárov priaznivý," konštatoval. Slovensko bude mať podľa neho navyše aj značnú flexibilitu pri využívaní pridelených finančných prostriedkov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down