26.08.2019 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Amerických výrobcov whisky zasiahli clá na jej dovoz do EÚ, obávajú sa ďalších

Keď Európska únia (EÚ) uvalila v júni 2018 clá na americkú whisky, predaj remeselnej pálenice Mountain Laurel Spirits sa v priebehu dňa znížil o 10 %, keďže európsky distribútor jednoducho prestal nakupovať jej Dad's Hat Pennsylvania Rye Whiskey.

Prezident USA Donald Trump totiž v rámci svojho hesla Amerika na prvom mieste zaviedol clá na celú škálu produktov zo zahraničia. A obchodní partneri Washingtonu, vrátane EÚ, prijali odvetné kroky. Americké liehovary sa teraz obávajú, že nové colné sadzby, ktoré zvažuje vláda USA, môžu viesť ešte k tvrdšej odvete v Európe.
Americkým vývozcom whisky sa pritom stále nedarí nahradiť výpadok odbytu po tom, čo ich dodávky do Európy za 12 mesiacov do konca júna 2019 klesli o 21 %. Ukázali to údaje združenia výrobcov destilátov a liehovín v USA.
Pred zavedením ciel dosiahla ročná hodnota exportu whisky z USA 757 miliónov USD (684,14 milióna eur). Od júla 2018 do júna 2019 hodnota tohto vývozu klesla na 597 miliónov USD. Export pritom predstavuje značnú časť predaja v tomto odvetví, ktoré v roku 2018 dosiahlo tržby 3,6 miliardy USD.
Podľa združenia výrobcov až 63 % amerického vývozu whisky čelí odvetným clám EÚ, Číny, Turecka, Kanady a Mexika. EÚ zaviedla clá vo výške 25 % na americkú whisky.
Kancelária amerického obchodného zástupcu v súčasnosti pripravuje nové clá až do výšky 100 % pre európske liehoviny a víno v hodnote 1,8 miliardy USD za podľa Washingtonu nezákonnú pomoc európskemu výrobcovi lietadiel Airbus. Únia zase vyčíta USA podporu pre domáci koncern Boeing. Spor o pomoc výrobcom lietadiel na oboch stranách Atlantiku trvá už 15 rokov.
Výrobcovia destilátov v USA naliehajú na Washington, aby nezavádzal nové clá, pretože sa obávajú ďalšej odvety.
Podľa združenia, ktoré zastupuje americké liehovary, v prípade zhoršenia konfliktu medzi EÚ a USA by mohlo dôjsť k strate 11.200 až 78.600 pracovných miest v sektore výrobcov alkoholu a nápojov a tiež v pohostinstve. Tieto odvetvia dohromady zamestnávajú 2,4 milióna Američanov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down