17.09.2023 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Analýza: Agrosektor vie významne ušetriť na nepriamych nákladoch

Je až osem oblastí, kde firmy z poľnohospodárskeho odvetvia môžu zoptimalizovať výdavky a zefektívniť hospodárenie.

Vyplýva to z analýzy nadnárodnej spoločnosti ERA, ktorá je špecialistom v riadení a optimalizácii nákladov firiem.
        Poľnohospodársko-potravinársky sektor sa v súčasnosti vyznačuje vysokou mierou nestability, a to najmä v dôsledku takých faktorov, ako sú kolísajúce ceny komodít, meniace sa regulačné prostredie, nepredvídateľnosť klímy a vplyvy globálnych udalostí, ako je pandémia COVID-19, vojny a podobne.
        "Na zvládnutie týchto výziev a zabezpečenie dlhodobej stability je pre agropodniky rozhodujúce zamerať sa na optimalizáciu nákladov. Zatiaľ čo priamym nákladom, ako sú náklady na osivá, krmivá a hnojivá, sa často venuje veľká pozornosť, nepriame náklady tiež predstavujú podstatnú časť celkových výdavkov týchto firiem," upozornil na základe analýzy konzultant spoločnosti ERA Radovan Mik.
        Jednou z významných oblastí pohlcujúcou nemalé náklady sú energie. Práve investíciami do energeticky efektívnych zariadení a postupov dokážu agro- a potravinárske firmy významne znížiť nepriame náklady.
        Druhou významnou oblasťou úspor nepriamych nákladov je zamedzenie plytvania, napríklad pri obalových materiáloch. "To jednak zefektívni prevádzku a ešte aj zníži množstvo odpadu," podotkol Mik.
        Starostlivosť o účtovníctvo, ľudské zdroje, IT alebo marketing tvoria nielen výrazné finančné náklady, ale musí na nich vyčleňovať personál a čas, ktorý by mohla investovať do vlastného biznisu.
        Vyjednávanie lepších dohôd s dodávateľmi rovnako môže viesť k výraznému zníženiu nákladov. Školenia môžu zvýšiť efektivitu a produktivitu zamestnancov, čo vedie k dlhodobým úsporám nákladov. Príkladom môžu byť mnohé zahraničné, ale aj domáce poľnohospodárske podniky napríklad v mliekarenskom biznise, ktoré sa systematicky venujú vzdelávaniu, majú vlastné školiace strediská. Obdobne zlepšenie technológií môže zefektívniť administratívne úlohy a znížiť náklady na pracovnú silu.
        Alfou a omegou ochrany pred nepredvídateľnými udalosťami je správne nastavené poistné krytie a stratégia riadenia rizík. Špecializovaní poisťovací makléri na agrosektor môžu pomôcť nájsť správne poistenie na mieru potrieb firmy a za konkurenčné ceny, zatiaľ čo poradcovia v oblasti riadenia rizík môžu pomôcť pri identifikácii a zmierňovaní rizík, čím sa firma dokáže chrániť pred potenciálnymi stratami a súvisiacimi nákladmi.
        Napokon aj pravidelná kontrola a analýza výdavkov môže pomôcť identifikovať potenciálne možnosti úspor nákladov. Zmenou dodávateľa hnojív a úpravou zavlažovacích postupov podľa štúdií ERA dokážu agrofirmy ušetriť 15 % ročných výdavkov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down