06.04.2011 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aspoň príroda je ich spojencom

V severných oblastiach Zemplína bola počas tohtoročnej zimy len skromná snehová prikrývka. To na jednej strane spôsobilo poľnohospodárom poškodenie porastov ozimín, ale na druhej strane, táto skutočnosť umožnila skorší začiatok jarných poľných prác.

Chotár spoločnosti Agroluk Kamenica nad Cirochou (okres Humenné) leží tesne pod severnými svahmi pohoria Vihorlat. Kým pred rokom boli na prelome marca a apríla polia ešte stále pod snehom, dnes je situácia iná. Pasienky síce ešte nemajú zelenú farbu, ale všetko naznačuje, že už onedlho tak bude.
„Začiatkom tretej marcovej dekády bola situácia na niektorých parcelách taká priaznivá, že sme mohli začať so sejbou jarnej repky. Ukazuje sa, že postupne, pri optimálnom vývoji počasia, budeme v sejbe pokračovať. Plánujeme zasiať 165 hektárov pšenice a 22 hektárov tritikale. Časť porastov ozimnej repky nám ešte na jeseň poškodili slizniaky, ale zatiaľ sme sa nerozhodli, čo s ňou spravíme. Repka sa ukazuje ako výhodná plodina a dúfame, že jej cena sa udrží aj v tomto roku,“ hovorí Ladislav Lukáč, konateľ spoločnosti Agroluk.
Tento rok bude pre Agroluk nesmierne náročný. Zrušenie úľavy dane na motorovú naftu im z pokladnice odčerpá takmer 32-tisíc eur. Ďalšie náklady v podobnom objeme im „vyskočia“ z dôvodu krátenia dotácii za hospodárenie v znevýhodnených oblastiach, kde patrí aj chotár spoločnosti Agroluk.
„V tomto roku sa výrazne zvýšili ceny krmív, chémie a najmä hnojív. To všetko sú vstupy, ktoré rozhodujú o úrode a nie je možné ich ignorovať. V našich podmienkach si pôda vyžaduje mimoriadnu starostlivosť. Na tom sa šetriť nedá. Ostáva len utlmiť väčšie investície do poľnohospodárskych objektov a náklady na opravy. V tomto roku chceme kúpiť traktorovú kosačku, aby sme mohli kvalitne vykonať zber objemového krmiva pre živočíšnu výrobu. V našom prostredí je dnes veľmi frekventovaný írečitý výraz „bude duže“, čo znamená, že bude ťažko,“ dodáva Ladislav Lukáč.
Len o pár kilometrov južnejšie, pod kopcom Čierna na upätí severných svahov Vihorlatu, leží chotár Roľníckeho družstva (RD) Chlmec (okres Humenné). V prvý aprílový deň vyšli v tomto roku prvýkrát do poľa aj družstevné sejačky.
„Začíname so sejbou jačmeňa na 10 hektároch. Ovos zasejeme na výmere 20 hektárov a miešanky na 30 hektároch. Na poliach nebolo v zime veľa snehu, preto sú relatívne dobre pripravené na jarné práce. Na druhej strane, práve tieto atribúty tohtoročnej zimy nám spôsobili problémy s oziminami. Repka olejná, ktorú máme na 30 hektároch, prezimovala veľmi zle. Nedostatok snehu a holomrazy nám zničili veľkú časť porastu. V priebehu ďalších dní rozhodneme o tom, či repku zaorieme alebo nie. Ak sa bude počasie vyvíjať priaznivo, chceme pokračovať v sejbe ďalších jarín, vrátane kukurice. Zdá sa, že v situácii, v akej sa teraz nachádzame, je aspoň príroda našim spojencom,“ hovorí Ján Hirjak, predseda RD Chlmec.
Starostlivosť Chlmčanov o živočíšnu výrobu sa prejavuje aj v týchto dňoch. Hoci pasienky a trvalé trávne porasty v okolí Chlmca majú k zelenej farbe ešte ďaleko, dobytku to neprekáža. Pre kravy a stádo oviec majú dostatok objemového krmiva.
„So zásobami sena, siláže a senáže vystačíme až do novej sezóny. Dokonca sme isté množstvo krmív aj predali. Ak sa počasie príliš nezhorší, tak by kravy a ovce mohli vybehnúť na zelenú pašu už koncom apríla,“ dodáva na záver Ján Hirjak.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down