31.01.2014 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Banky cez víkend prechádzajú na SEPA, plánujú odstávky služieb

Už v sobotu 1. februára 2014 skončia na Slovensku rozdiely medzi domácimi a zahraničnými bankovými transakciami. Od uvedeného dátumu totiž krajina vstúpi do jednotnej oblasti platieb v eurách SEPA. Viaceré banky preto plánujú počas najbližších dní odstávky niektorých svojich služieb. Finančné domy na to klientov upozorňujú na svojich internetových stránkach, odporúčajú im tiež minimalizovať zadávanie nových inkasných platieb.

Väčšina slovenských bánk plánuje odstaviť internetbanking, niektoré banky budú mať zatvorené aj pobočky. Bankomatov sa však odstávka nedotkne, občania tak budú môcť platiť hotovosťou. Klienti sa môžu o odstávkach v jednotlivých bankách dozvedieť na ich internetových stránkach či v internetbankingu, niektoré banky im tieto informácie zasielali aj písomne vo výpisoch k účtom.
"Vzhľadom na činnosti súvisiace s týmto prechodom nebude možné dočasne realizovať transakcie v oblasti tuzemského a cezhraničného platobného styku cez internetbanking," informoval hovorca OTP Banky Martin Šabo s tým, že proces migrácie nebude mať vplyv na transakcie realizované prostredníctvom bankomatov a platobných kariet, čo znamená, že platobné karty a bankomaty OTP Banky bude možné využívať štandardne a bez obmedzenia.
Odstávku svojich elektronických kanálov bude mať už od 31.1. aj UniCredit Bank. "Plánovaná je od 31. januára 2014 od 20.30 hodiny do  2. februára 2014 do 22.00 hodiny. Obchodné miesta banky v obchodných centrách budú v dňoch 1. až 2. februára vykonávať iba poradenskú činnosť a preberať platobné príkazy," informovala hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.
ČSOB bude zase počas tohto víkendu vykonávať svoju činnosť v pobočkách a obchodných miestach v obchodných centrách bez obmedzenia. "Služby kartových produktov, výbery z bankomatov, hotovostné a zmenárenské operácie vrátane ČSOB Nonstop liniek budú naďalej plne dostupné," uviedla hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.
Banky pre plánované prerušenie niektorých služieb klientom vopred odporúčali, aby koncom januára zadávali menej inkasných platieb. "Z dôvodu plynulého prechodu zo súčasných povolení na inkaso na povolenia inkás SEPA odporúčame do 2. februára 2014 minimalizovať zadávanie nových povolení na inkasá a, ak je to možné, nemeniť tie súčasné," uviedla hovorkyňa Poštovej banky Naďa Urbanová.
Najväčšie zmeny prechod na SEPA totiž prinesie najmä v oblasti inkasných platieb. Tie sa dotknú hlavne firiem, pretože svoje čísla účtov pri realizovaní transakcií budú musieť po novom zadávať v tvare IBAN. "V prípade SEPA formy je potrebné, aby klient použil číslo účtu v tvare IBAN a kód banky príjemcu v tvare BIC. Uvádzanie kódu banky príjemcu bude na príkaze na úhradu v rámci Slovenskej republiky pre klientov nepovinné," vysvetlila Z. Ďuďáková.

Občanov sa táto povinnosť bude týkať až od roku 2016. Budú tak môcť príkazy zadávať v starom formáte čísla účtu. Formuláre príkazov na úhradu majú všetky banky v oboch formách dostupné na svojich pobočkách. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down