29.07.2019 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bavorskí pestovatelia chmeľu očakávajú výrazne horšiu úrodu

Bavorským pestovateľom chmeľu hrozí pre extrémne horúčavy a sucho zlá úroda, ak v najbližších dňoch nezaprší. "Potrebujeme minimálne 20 litrov dažďa na štvorcový meter, inak bude úroda ešte horšia než v roku 2018," povedal predstaviteľ ich združenia Andreas Auernhammer. Mnohé rastliny už začali zhadzovať plody, aby chránili svoje kmene.

Sucho však neovplyvňuje len množstvo chmeľu, ale aj jeho kvalitu. "Keďže sa v klasoch prakticky nevytvorili potrebné látky, trpí aj pivovarná hodnota chmeľu. Úrodu po zbere môžeme prirovnať k slame: v plodoch nie je prakticky nič," popisuje Auernhammer, ktorý sám pestuje chmeľ. Bez výdatného dažďa v najbližších dňoch bude úroda zhruba o 30 % nižšia, než je priemer. "V porovnaní s dobrými úrodami zoberieme približne o 60 až 70 % menej chmeľu."
Chmeľ trpí nielen pre súčasnú vlnu horúčav a sucha, ale aj pre suchú zimu. "Pôde chýba zimná vlhkosť a už na jar je priveľmi vysušená," dodáva Auernhammer. Teraz opäť nie sú zrážky a pestovatelia v relatívne suchom bavorskom Fransku v budúcnosti budú musieť siahnuť po plošnom zavlažovaní.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down