04.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bayer by mal kúpu výrobcu osív Monsanto dokončiť koncom tohto týždňa

Nemecký chemický a farmaceutický koncern Bayer plánuje dokončiť akvizíciu amerického producenta osív Monsanto koncom tohto týždňa, zhruba týždeň pred posledným termínom. Uviedla to v pondelok spoločnosť, ktorá tak potvrdila predchádzajúce informácie médií. Dokončenie musí stihnúť najneskôr do 14. júna, inak Monsanto môže od dohody odstúpiť a žiadať vyššiu cenu.

Oznámenie prichádza dva roky po začatí celého procesu, keď v máji 2016 Bayer oznámil, že najväčšieho výrobcu osív na svete plánuje kúpiť. Akvizícia v hodnote 62,5 miliardy USD (53,56 miliardy eur) je najväčšou v histórii nemeckej firmy.
Minulý týždeň sa nemeckej spoločnosti podarilo prekonať jednu z posledných veľkých prekážok, keď s akvizíciou Monsanta súhlasili Spojené štáty. Firme však stanovili podmienku, že musí predať časť aktív v hodnote až 9 miliárd USD. Pôvodná dohoda, ktorá predaj takéhoto objemu aktív nezahrňovala, by totiž podľa amerických úradov negatívne ovplyvnila konkurenčné prostredie a poškodila farmárov nakupujúcich produkty firiem, ako aj spotrebiteľov.
Požadovaná divestícia je najväčšia, akú kedy americké úrady pri povoľovaní fúzie či akvizície požadovali. Je ešte o niečo vyššia než požadovaná divestícia aktív Bayeru zo strany Európskej únie. Tá súhlasila s prevzatím Monsanta pod podmienkou, že Bayer predá aktíva v hodnote 7,4 miliardy USD.
Nemecký koncern už niektoré aktíva predal. Okrem toho, správna rada v týchto dňoch schválila predaj akcií s cieľom získať okolo 6 miliárd eur na zafinancovanie akvizície. Na základe podmienok stanovených americkým ministerstvom spravodlivosti, integrácia Monsanta do Bayeru sa uskutoční ihneď potom, ako budú všetky divestície dokončené.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down