26.03.2014 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Benzín v Česku môže zdražieť pre nový "Babišov" poplatok

Český minister financií Andrej Babiš chce uľaviť štátnemu rozpočtu, lenže občanov to zrejme bude niečo stáť. Najmä vodičov. K spotrebnej dani a dani z pridanej hodnoty (DPH) za benzín a naftu má podľa jeho návrhu pribudnúť ešte jeden poplatok: za udržiavanie hmotných rezerv. Pohonné látky tak môžu zdražieť o 20 až 50 halierov na liter. Informuje o tom na svojej internetovej stránke český denník Mladá fronta Dnes (MF DNES).

V ministerskom návrhu sa o poplatku hovorí ako o "príspevku od odvetvia". Ide zhruba o 1,5 miliardy korún (54,75 milióna eur), ktoré dosiaľ štát platil Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR). Tá udržuje zásoby ropy a pohonných látok zhruba za 35 miliárd Kč, ktoré zodpovedajú viac ako trojmesačnej spotrebe v Česku. Štát by ich prevádzku prestal financovať a namiesto toho by vyberal peniaze priamo od vodičov pri každom tankovaní.
Podľa návrhu ministerstva by mala správu zásob prevziať novo vytvorená agentúra. V tej by mal štát 60-% podiel prostredníctvom svojich firiem Mero a Čepro a ďalšie podiely by v nej mali najväčší českí distribútori pohonných látok. Tí už dnes so SŠHR obchodujú, pretože benzín a naftu je potrebné v dôsledku obmedzenej trvanlivosti z času na čas vymeniť.
Plán na prevod rezerv na súkromné firmy tak má pre Babiša ďalšie čaro: predajom zásob by štátny rozpočet náhle jednorázovo posilnil približne o 35 miliárd Kč.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down