15.05.2020 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bez dostatku vody nie je mlieko, ani zdravie

Veľa chovateľov si neuvedomuje, že maximálny príjem napájacej vody predstavuje obrovskú a nedocenenú rezervu pri zvyšovaní úrovne stád. Samozrejme, vždy len pri jej perfektnej kvalite a dostatočnom objeme.

Zo skúmaní, ktoré sa v poslednom období  vykonávali na  farmách hovädzieho dobytka v Českej republike jednoznačne vyplynulo, že len málo chovateľov má technologickú linku napájania zvierat, ktorá vyhovuje nielen odporúčaniam, ale najmä ustajneným zvieratám. Žiaľ, stretol som sa s opakujúcimi sa chybami, spočívajúcich v dlhodobo pretekajúcich ventiloch, zakalených napájadlách, dokonca až používaní zakalenej a zariasenej vody. Existovali i situácie, kedy napájadlá či napájačky boli suché, alebo celkom naplnené zahnívajúcim krmivom
Aj keď voda patrí medzi najlacnejšie „krmivá“, je nutné venovať jej výnimočnú pozornosť. Je totiž médiom, ktoré nielen transportuje živiny k jednotlivým bunkám a tkanivám, ale je i dôležitým faktorom telesnej termoregulácie. Z dnešného pohľadu nie je pri vysokoúžitkových stádach rozhodujúce už len množstvo a kvalita napájacej vody. K zaisteniu maximálnej, ale napriek tomu i rentabilnej produkcie je nutná i „čerešnička na torte“, spočívajúca v ekonomický návratnom kondiciovaní vody,  napr. jej  temperovaním a inými spôsobmi fyzikálnych úprav.
Kvalita vody pre napájanie zvierat je a stále bude určujúca nielen pre udržanie produkčných schopností zvierat, ale najmä ich zdravotného stavu. Nie sme už ďaleko od doby, kedy bude nutné vodu určenú pre hospodárske zvieratá náročne upravovať.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 20.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down