07.05.2014 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biopalivá znižujú ceny benzínu

Ceny bioetanolu v Európe dosiahli za posledné 3 mesiace historické minimum. Bioetanol, používaný v doprave, je momentálne lacnejší ako benzín. V súčasnosti sa etanol obchoduje na úrovni 48 Eur za hektoliter, pričom najnižšia cena klesla na 46 Eur za hektoliter. Oproti tomu sa veľkoobchodná cena benzínu, po očistení o DPH a spotrebnú daň, pohybuje medzi 63-66 Eur za hektoliter.

Túto informáciu priniesla agentúra Platts, ktorá sa zaoberá hodnotením cien na komoditných trhoch.

„Nižšie ceny bioetanolu v porovnaní s cenou benzínu vyvracajú mylný názor, že primiešavanie biopalív zdražuje ceny pohonných hmôt. Naopak, s väčším podielom bioetanolovej zložky by benzín na čerpacích staniciach stál menej,“ hovorí Róbert Spišák, zástupca slovenských výrobcov biopalív zo Združenia pre výrobu a využitie biopalív.

 

Na Slovensku je v súčasnosti stanovený povinný 4% podiel biopalív vo fosílnych palivách. V Česku sa primiešava približne 5% bioetanolu do benzínu a necelých 7% biodieslu do nafty, avšak Česi používajú aj tzv. SMN (směsná motorová nafta), ktorá obsahuje minimálne 30% bionafty. Čoraz populárnejšie u našich západných susedov je aj palivo E85 s 85% metanolu a 15% Natural 95, pričom sa zdaňuje iba jeho fosílna zložka, takže je lacnejšie ako klasický benzín.

Podľa smernice Európskej únie do roku 2020 musí byť v spotrebovaných motorových palivách 10% energie vo forme biopalivovej zložky.

(ZVVB)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down