24.09.2020 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budovanie „Agrar Institutu“ pre hovädzí dobytok a ošípané

Skupina Sano buduje „Agrar Institut“ pre hovädzí dobytok a aj ošípané. Vlani nadobudla farmu ošípaných v Szakszende, cca 15 km od maďarského výrobného závodu v Cséme. V tomto roku, neďaleko maďarského výrobného závodu Sano, prevzala poľnohospodársky podnik Solum AG v Komárome.

Zo Solum AG a farmy ošípaných v Szakszende má v pláne vybudovať kompetenčné centrá pre hovädzí dobytok, respektíve ošípané, a to pre všetky krajiny sveta, v ktorých spoločnosť Sano pôsobí.

Spoločnosť Solum AG, založená v roku 1991, je špičkovým podnikom. Podniká v mliečnom sektore na dvoch farmách, pestuje krmoviny a ovocie, skladuje a balí zemiaky a v neposlednom rade vyrába obaloviny, kde všetky odvetvia fungujú v plnej synergii.

Ako nás informoval Martin Stieranka, prokurista spoločnosti Sano - Moderná výživa zvierat s.r.o., v podniku Solum AG pracuje 220 prevzatých zamestnancov. Na prvom dvore sa nachádza 900 kráv holštajnského plemena plus odchov jalovíc, na druhom dvore 1 250 kráv holštajnského plemena, vrátane odchovu jalovíc. Obe prevádzky patria so svojou mliečnou úžitkovosťou viac ako 13 000 kg mlieka k trom najšpičkovejším chovom v Maďarsku. Prvú trojku uzatvára podnik Erdöhat, na ktorom spoločnosť Sano zabezpečuje poradenstvo v oblasti výživy hovädzieho dobytka. Tým sú tri najlepšie podniky Maďarska pevne v rukách Sana.

Moderné maštale v Solume zodpovedajú najvyšším technickým a welfare štandardom. Všetky dojnice sú dojené trikrát denne. Maštale sú klimatizované. Kombinácia ventilátorov, kontrolovaného rozprašovania vody a otváracích bočných posuvných stien zabezpečuje vyváženú vlhkosť a teplotu. K Solum AG patrí vlastná výrobňa kŕmnej zmesi, ktorá dodáva krmivo pre oba podniky.

Maštale sú sčasti vybavené systémom splachovania. Hnojné chodby sú čistené splachovaním vodou. Hnoj sa po dôkladnej separácii a usadení najskôr dostáva do 40 000 kubíkových zásobníkov, aby bol následne prostredníctvom zavlažovania aplikovaný na polia. To nezabezpečí iba úrodnú a výnosnú pôdu, ale takto sa efektívne spája pestovanie rastlín s moderným chovom zvierat.

Solum AG obhospodaruje spolu 2 000 hektárov (ha) ornej pôdy, z toho 600 ha na prenajatej pôde a 1 300 ha je zavlažovaných vodou z Dunaja. Na 250 ha pestuje Solum zemiaky - najdôležitejšiu úžitkovú plodinu podniku, čím sa radí k najväčším producentom zemiakov v Maďarsku. Nadpriemerné výnosy dosahuje okrem iného vďaka dobrému manažmentu hnojiva. K najdôležitejším obchodným partnerom patria Lidl a Spar. Zostávajúca orná pôda sa využíva najmä na pestovanie objemového krmiva.

„V nasledujúcich rokoch budeme naďalej investovať. Ku koncu roka 2020 sa dokončí nová maštaľ - príprava na pôrod, ako aj nová pôrodnica. V ďalšom kroku postavíme silá s podjazdom v objeme 60 000 m³, novú dojáreň, sklad slamy a jadrového krmiva a investujeme aj do techniky na spracovanie hnoja. Okrem toho by sa mala vybudovať separátna maštaľ pre suchostojace kravy a ďalšie maštale na odchov jalovíc. Chceme naďalej zvyšovať počet zvierat, preto pristavíme ďalšiu maštaľ pre 400 kráv,“ konštatoval Martin Stieranka.

Ako uviedol, prostredníctvom Solum AG má teraz spoločnosť Sano vhodné miesto a možnosti na to, aby projekt SmartDairyNutrition - komplexný, digitálny poradenský systém manažmentu stáda - implementovali tak, aby sa s ním dalo pracovať a v praxi z neho učiť.
„Teraz máme jedinečnú možnosť vykonávať na podnikoch množstvo praktických pokusov, skúšok a štúdií k produktom a konceptom kŕmenia. Tým máme v ruke silný argument a dodávame našim zákazníkom istotu a vedomie toho, že spolupracujú so správnym partnerom. Posilňujeme obraz našej trhovej značky - Sano, expert na výživu zvierat - a máme takto výhodu voči našim konkurentom na trhu,“ zdôraznil Martin Stieranka.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down