28.01.2011 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budúcnosť je tak trochu neistá (2.časť)

Ako bude podľa vášho názoru vyzerať slovenské poľnohospodárstvo v roku 2020?
Dnes odpovedá PETER BACO, agrárny expert:

„Pri pokračovaní SR v súčasnej agrárnej politike čaká slovenské poľnohospodárstvo a slovenský vidiek úplne nová podoba. Štruktúra hospodárstiev bude pestrá, okrem niekoľkotisíchektárových, silne industrializovaných veľkofariem tu budú hospodáriť aj menšie, ekologicky a na miestne trhy, prípadne na regionálne ekonomiky naviazané rodinné farmy. Samozrejme, že pre vidiecke obyvateľstvo bude narastať význam samozásobiteľstva.

Bude sa rozširovať systém podobný americkému systému „víkendových fariem“, keď si obyvatelia miest budú na dedinách kupovať lacné domy a budú si najímať domácich obyvateľov, aby im tam aj hospodárili.

Viedenský ekonomický inštitút predstavil už pred siedmymi rokmi projekt neokolonizácie vidieka v nových štátoch EÚ, špeciálne v SR, (pre teritoriálnu blízkosť a prílišnú otvorenosť SR). Podľa neho na veľkovýrobných farmách tu budú dominantne gazdovať „zahraniční investori“, ktorí sa budú správať maximálne racionálne, uplatnia najmodernejšie technológie a výrobné a organizačné systémy. Samozrejme, vrátane redukcie pracovníkov v poľnohospodárskej prvovýrobe až o polovicu oproti dnešnému stavu.

Spolu so službami pre poľnohospodárov a nadväzným spracovaním poľnohospodárskych produktov sa pri takomto vývoji ešte zníži celková vidiecka zamestnanosť o viac než 100 tis. pracovných miest. Bude to podobná situácia ako pred 100 rokmi, ked veľkostatky na Slovensku predstavovali špičku efektívneho poľnohospodárstva vo svete. Poľnohospodárski robotníci na veľkostatkoch žili prevažne z naturálnej odmeny, v značnej miere získanej „samoobsluhou“. „Zvyšok“ pôvodného vidieckeho obyvateľstva sa živil prevažne z urbárskych lesov, pasienkov, a gazdoval na horšej pôde, ktorá sa nehodila veľkostatkom. Znamenalo to tiež obrovské vysťahovalectvo, čo je pre dnešok pravdepodobnejší model.

SR ako najvidieckejšia krajina EÚ takto úplne alebo významne stratí vidiecky charakter, slovenskú dušu a podstatu. Oproti tomuto modelu jednostrannej maximalizácie zisku z poľnohospodárstva staviame rozvojovú agrárnu politiku na domácich agropodnikateľoch. Prognóza rozvoja slovenského pôdohospodárstva, vypracovaná SAPV, preukázala, že reálne pri viac než 50-percentnom raste poľnohospodárskej produkcie, pri raste vidieckej zamestnanosti o 130 tis pracovných miest v celom komplexe a pri raste ekonomiky vidieka je možné dosiahnuť celkový rozvoj vidieka v SR.“

Pripravil: BOHUMIL URBÁNIK, Roľnícke noviny č. 3/2011

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down