05.09.2015 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bulharsko - lokálny výskyt brucelózy oviec a kôz

V auguste 2015 sa v dvoch oblastiach Bulharska - oblasť Kjustendil (obce Rila a Smočevo) a oblasť Pleven (obec Rakita) vyskytli prípady brucelózy oviec a kôz, ktorú spôsobuje baktéria Brucella melitensis.

Človek sa môže nakaziť pri priamom kontakte s kontaminovaným zvieraťom. Infekcia sa môže šíriť konzumáciou tepelne neupraveného mlieka, resp. výrobkov z nepasterizovaného mlieka. Môže sa prejavovať ako akútne ochorenie (teplota, prechladnutie) alebo chronické ochorenie. Prenos z človeka na človeka možný nie je.

Podľa informácií Bulharskej agentúry pre potravinovú bezpečnosť bolo v oblasti potvrdených 33 prípadov nakazenia sa človekom – všetci pochádzajú z uvedených oblastí výskytu brucelózy. Proti brucelóze neexistuje vakcinácia, lieči sa podávaním antibiotík. U zvierat sa liečba neaplikuje, všetky musia byť utratené a zlikvidované. Bulharská veterinárna správa prijala potrebné bezpečnostné miery na likvidáciu a šírenie choroby - zákaz vstupu a výstupu zvierat do / z oblastí nákazy, monitoring, karanténa a likvidácia kontaminovaných produktov a potravín. Zároveň boli všetky infikované zvieratá utratené (nie sú liečené).

Choroba sa nevyskytla v tradičných turistických destináciách - pobrežie Čierneho mora, iba vo vnútrozemí krajiny (oblasť Kjustendil a Pleven). Veľvyslanectvo SR v Sofii však upozorňuje občanov SR cestujúcich do Bulharska, aby boli obozretní a sa vyhli konzumácii tepelne neupraveného mlieka a produktov z nepasterizovaného mlieka.

Informácia o výskyte choroby bola bulharskou stranou oficiálne uverejnená aj na stránke Svetovej organizácii pre zdravie zvierat (OIE).

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down