14.05.2014 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Mierny tlak na ceny pšenice.

Na MATIF-e sú opäť v miernom poklese. Na Chicagskej burze taktiež ceny pšeníc poklesli. Ceny kukurice naproti tomu na základe zverejnených čísiel USDA mierne vzrástli.

Pšenice: Na MATIF-e sú pod tlakom pšenice vychádzajúc z poklesu kurzu pre mesiac máj. Ceny pšenice poklesli práve pre mesiac máj o 3 EUR/t. Pre novú úrodu pšeníc ceny zase mierne vzrástli. Obrovský exportný záujem na druhej strane z priestoru EÚ bol výrazne obmedzený. Celkovo bolo priznaných licencií  len na  130 000 t mäkkých pšeníc. Dôvodom je aj silnejúce euro, ktoré prirodzene pribrzdilo exportné aktivity.

V Chicagu ceny pšeníc poklesli. I napriek miernemu zlepšeniu situácie, zostává hlavná tendencia pravdepodobnosti sucha vysoká, čím celková tendencia nárastu by nemala byť ovplyvnená. Trh sa riadi informáciami z najnovšej správy USDA, kde USDA odhaduje aj produkciu roku 2014/15. Pre starú úrodu sa odhaduje zvýšenie celkovej zásoby pšeníc, kde by sa celkový objem mohol pohybovať až na úrovni 187 mil. t.

Kukurica: Kukurica sa odrazila od klesajúcich cien pšeníc a opäť kurzom vzrástla.  Nepriaznivé podmienky pri sejbe kukurice z USA v oblasti stredu a západu spôsobili pozitívny vplyv na ceny.  Ku koncu týždňa sa ceny kukurice zdvihli o 2,5 percenta. Na MATIF-e z dôvodu sviatku vo Francúzku uzatvára obchodovanie bez výrazných zmien. Nová úroda o niečo cenou vzrástla. V tomto týždni boli vydané exportné licencie v objeme  301 000 t. Celkovo sa týmto sumarizujú exportné licencie na vývoz kukurice z EUÚna objem 12,26 mil. t.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down