20.05.2014 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Slabé signály zo zámoria.

I napriek cenám, ktoré sú pod tlakom z Chicaga, Paríž reaguje zdržanlivejšie. Tendencia však zostáva klesajúca. Kukurica uzatvára obchodovanie s miernym poklesom.   

Pšenice: Ceny pšeníc na MATIF-e sa ku koncu týždňa mierne stabilizovali a mierne stúpli.  Cena pre november zostala na úrovni 199,25 EUR/t avšak pod 200 EUR za tonu. Pokles ceny EURA tomto procesu mierne napomohol. Celkové smerovanie cien je smerom ku poklesu, kde hlavne z Chicagskej burzy prichádzajú tlaky na ceny pšeníc. V južnej časti USA v poslednom týždni zapršalo a sú nahlásené ďalšie zrážky. Meteorológovia vychádzajú z toho faktu, že zrážky práve v exponovaných oblastiach prichádzajú oneskorene.

Egypt vyhlásil tender na 60 000 t pšeníc, ktoré naplní Ukrajina. Cena bola postavená na úroveň 302,49 USD/t CIF. Egypt má ročnú spotrebu pšenice na úrovni 15 mil. t a 2 mil. ton nakupuje na lokálnych trhoch.  Pre Ukrajinu odhaduje SovEcon celkový export pšenice na nasledovnú kampaň 18,4 mil. ton.

Kukurica: Výhľad na slušné pokroky sejby kukurice v USA posúva Chicagské ceny do defenzívy. Kurzy pre novú úrodu sa veľmi ťažko udržiavali.  Odhady hovoria, že začiatkom tohto týždňa sa sejba v USA dostala na úroveň 70 až 75 percent, čo prispieva k pozitívnym výhľadom ohľadom novej sezóny.
Analytici očakávajú, že Čína sa v budúcnosti bude čím ďalej tým viac zamiešavať do globálnej bilancie kukurice. V roku 2020 bude zrejme Čína najväčší globálny importér kukurice. Z dôvodu zvyšujúceho sa podielu spracovateľských kapacít, Čína zvýši do roku 2020 svoju potrebu importu kukurice z 5 mil. ton  na 16 mil. ton.
Na MATIF-e uzatvára kukurice obchodovanie s miernym poklesom. Kurz poklesol o 0,75 EUR/t.

 ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down