28.05.2014 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Nové kurzové straty pre pšenice.

Nálada poklesu kurzov pre pšenicu pokračuje. Kurzy v Chicagu ako aj v Paríži mierne poklesli. Kukurica v USA získava nárastom cien sóje.

Pšenice: Medzičasom sa na MATIF-e pri poslednom kurzovom vývoji celkom stratilo zvýšenie cien pšenice. Ku koncu obchodovania bola cena na november o 1,50 EUR/t nižšia. Predpoklady nízkych cien prichádzajú aj zo zámoria.

Export pšeníc z v tomto hospodárskom roku predstavuje mimoriadne úspešné turné. Celkovo sa exportné licencie navýšili na hodnotu 25,9 mil. t a v tomto týždni bolo opäť vydaných ďalších 249 tis. t exportných licencií pre mäkké pšenice.
Na Chicagskej burze pšenice opäť poklesli. V južnej a časti USA sa do stredy budúceho týždňa neočakávajú žiadne výraznejšie zrážky.

Ministerstvo pôdohospodárstva v Rusku vychádza z predpokladu , že úroda pšenice dosiahne úroveň 100 mil. t. To by bola najvyššia úroda od roku 2008 ale len v prípade, že sa do bilancie započíta aj produkcia Krymu.
Kukurica: Tendencia cien kukurice v USA je na základe dobrého priebehu sejby a pomerne optimálnych podmienok rastu opačná ako by sa očakávalo. Ceny kukurice na futures sú ovplyvnené cenami sóje, ktoré neustále rastú. Túto tendenciu podporujú a vysoké exporty z USA v objeme 570 000 t.

Na MATIF-e neboli žiadne technické nárasty kurzov pre august. Zvyčajné futures skôr poklesli. Importy do EU sú stále na vysokej úrovni. V tomto týždni bolo vydaných 342 000 t nových importných licencií. Celkovo sa európske exporty nakumulovali na objem 13 mil. t.

 ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down