05.06.2014 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Ceny pokračujú v poklese.

Tlak na ceny pšeníc pokračuje. Na burze v Paríži je síce cena stabilnejšia, avšak Chicago ukazuje podstatne viac klesajúcu tendenciu. Signály pre začiatok týždňa sú pod silnejúcim tlakom zo zámoria. Kukurica uzatvára obchodovanie nevýrazne.

Pšenice: Neudržateľný tlak zo zámoria pokračuje. V Chicagu sa pohybuje pšenica na najnižšej úrovni za posledné tri mesiace. Predpokladá sa, že signály zo zámoria o poklese cien nenechajú na seba dlho čakať. V Paríži uzatvára pšenica obchodovanie s nulovým poklesom, čím si ceny udržiava. Výhľady na úrodu pšenice sú všade vynikajúce. Francúzske AgriMer odhaduje až 75 percent všetkých porastov za veľmi dobré, až excelentné. Aj na Ukrajine sa ukazuje veľmi dobá úroda. Očakáva sa 63 mil. ton, avšak hovorí sa už aj o rekordnej úrode. Pre európsku časť Ruska meteorológovia očakávajú skorý nástup leta s vysokými teplotami.

Kukurica: Práve úspešne ukončená sejba kukurice a dobré podmienky prezimovania tlačia na kurzy kukurice v Chicagu. Týždenné exportné objemy z USA celkovo 712 000 ton  sa pomaly napĺňajú. Čína pravdepodobne stornovala nákup 115 000 t kukurice z USA a predala na svoj vnútorný trh 1,8 mil. ton zo štátnych rezerv.

Na MATIF-e sa ukazujú ceny kukurice stabilnejšie. Júnové kontrakty z piatka minulého týždňa potiahli ceny kukurice o 2 EUR/t vyššie. Porasty vo Francúzku sú podľa odhadov francúzskych úradov a AgriMer-u na úrovni 88 percent dobré až veľmi dobré.

 ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down