18.06.2014 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Pšenice sú stále v defenzíve

Ceny pšeníc v Chicagu a v Paríži sú stále pod pretrvávajúcim tlakom. Negatívne tendencie prichádzajú zo zámoria. Kukurica poklesla podobne, ako pšenica.

Pšenice: Nálada na termínovaných trhoch je v znamení poklesu cien. Trend poklesu cien pokračuje a pre júl sa ceny pšenice na Chicagskej burze pohybujú na úrovni pod 6 USD/bushel alebo v prepočte okolo 160 EUR/t. Aj obavy z možných problémov ruskej pšenice z pohľadu počasia sa rozplývajú, keďže príchod zlepšenia počasia sa očakáva v podobe zrážok a ochladenia.

Na MATIF-e, po celkom optimistickom štarte, opäť ceny mierne poklesli.  Signály z Chicaga sú opäť o 0,50 EUR/t slabšie. I napriek poklesu novembrová cena zostáva na úrovni  190 EUR/t. Agentúra Reuters uvádza objemné predaje z Litvy a Lotyšska do Iránu v objeme okolo 500 000 t pšeníc v období medzi júlom a októbrom.

Austrália očakáva z dôvodu tzv. El-Niño efektu v tomto roku negatívny vplyv na úrody pšenice.  Austrálske úrady korigujú odhady na nadchádzajúcu sezónu dolu na úroveň  24,6 mil. t V minulom roku ma Austrália celkovo 27 mil. t pšeníc.

V Brazílii Conab odhaduje úrodu pšeníc na úrovni 7,4 mil. t. To predstavuje plus 33 percent oproti minulému roku. Týmto sa očakáva zníženie dopytu Brazílie po importe pšeníc o 1,3 mil. t na úroveň 5,5 mil. t .

Kukurice: I napriek tendenciám poklesu sa Chicagske futures pohybujú na hornej úrovni. Veľmi dobre vyzerajúce porasty kukurice v USA sú jedným z vplyvov na ceny. Predpoklady sú, že úroda bude vyššia ako v minulom roku. Na MATIF-e je cena zatiaľ neutrálna. Cena pre august mierne podrástla. Brazília upravila odhad úrody kukurice o 2,7 mil. smerom nahor. Celková úroda by sa mala pohybovať na úrovni 77,9 mil. t.

 ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down