04.07.2014 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Pšenica sa mierne vzoprela.
So silnejúcimi predlohami z Chicaga sa ceny pšenice na MATIF-e dostali do zelenej zóny. Po poslednom sledovaní sú však signály zo zámoria opäť pod tlakom. Kukurica uzatvára obchodovanie nejasne.

Pšenice: V Chicagu sa mierne posilnenie cien pšeníc ukazuje ako krátkodobé. Signály z Kanady, ktoré hovoria o sedempercentnom poklese osiatej plochy, napomáhajú silnejúcim tendenciám.  Na južných pláňach USA sa úrody ukazujú ako veľmi optimistické, lepšie ako boli doposiaľ odhadované. Na druhej strane, v Kansase sa očakávajú podstatne nižšie úrody, ako v minulom roku. Z celosvetových predpokladov dobrej úrody je takmer isté, že sa ceny pšenice naďalej stabilizujú. Senzačné správy, ktoré by tento trend mohli narušiť, nie sú vo výhľade.
Na MATIF-e  sa premietli pozitívne signály zo zámoria. Na november sa cena potiahla o 1 EUR/t a uzatvorila sa na úrovni 188 EUR/t. Európska exportná sezóna sa ukončila. I napriek tomu sa ešte nájdu exporty zo starej úrody. V minulom týždni Európska komisia uvoľnila nové kvóty na export v objeme 194 000 t. Týmto sa celkové objemy exportných licencií z EÚ nakumulovali na hodnotu 27,7 mil. t.

Kukurica: Burzy sa líšia v jednotlivých predpokladoch. V Chicagu sa cena dostala do mierneho plusu, čo mohlo spôsobiť aj avízo Monsanta o možnom ohrození porastov osivovej kukurice, a celková výsevná plocha kukurice v USA sa odhaduje na objem 91,7 mil. akrov.
Na MATIF-e cena kukurice mierne poklesla. August uzatvára o 1 EUR/t nižšie a cena sa dostala na úroveň 172,50 EUR/t. Tendencia však zostáva jasná, ceny kukurice zostávajú pod tlakom. Importy kukurice sa za posledné obdobie prerušili, ale i tak do EÚ plynú veľké objemy kukurice. V minulom týždni boli vydané nové importné licencie v objeme  106 000 t, čím sa celkový objem importov kukurice do EÚ dostal na úroveň 14,4 mil. ton.

 ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down