23.07.2014 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Termínované trhy uzatvárajú futures stále nižšie. Cena pšenice teda poklesla a podobne je na tom aj kukurica.

Pšenica: Nárast kurzu cien pšeníc trval len jeden deň. Ceny pšenice sa opäť naďalej prepadávajú. Tragédia pádu lietala nad Ukrajinou ovplyvnila kurzy pšenice len veľmi krátkodobo. I napriek zostreným sankciám proti Rusku a neistote ohľadom pozície Ukrajiny, nepredpokladá sa, že by udalosti mohli mať vplyv na naplnenie záväzkov exportu z oblasti Čierneho mora.

Na MATIF-e poklesli ceny pšenice až o 4 EUR/t, čím bol prírastok z minulého dňa úplne stiahnutý. Aj v Chicagu prišla po krátkodobom náraste protichodná reakcia a ceny poklesli až o 6 USD/t.  Na spotových obchodoch v USA poklesli ceny pšenice aj o 10 USD/t.

Výhľady na trh so pšenicou zostávajú nelichotivé a pšenica je neustále pod cenovým tlakom. Európska žatva je poznačená výkyvmi počasia, čo môže mať vplyv na kvalitu pšeníc, avšak pri celkovom pretlaku tovaru a ponuke, nemajú tieto informácie výrazný vplyv na burzu. Rusko hlási pokrok v zberových prácach, začiatkom týždňa by mali mať už ¼ pozberanú. Analytici vychádzajú z predpokladov, že úroda by mohla predstavovať celkový objem od 55 do  56 mil. t. USDA odhadovalo ruskú úrodu pšeníc na úrovni 53 mil. t. Očakáva sa , že Rusko bude ponúkať diskontné ceny pšeníc na medzinárodných trhoch.

Kukurica: V Chicagu sa cena kukurice po dvoch stabilných dňoch opäť prepadla. Očakávania úrody v USA sú vyslovene vysoké. Odhady hovoria o úrode min 170 bushelov/aker. Donedávna odhadovala USDA iba 165,3 bushelov/aker. Počasie by i naďalej malo len priať dobrému vývoju porastov. Na MATIF-e uzatvárali kukurice tiež s oslabením, pre august poklesli o 2,25 EUR/t.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down