18.09.2014 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Septembrové odhady úrod USDA sa mierne rozchádzajú. Pokles cien však neustále pokračuje.

Pšenice: Straty na kurzoch sa pretrvávajú a tendencia poklesu cien zostáva. V čase zverejnenia septembrových údajov o ponuke a dopyte  obilovín (World Agriculture Supply and   Demand - Wasde)  prostredníctvom USDA prirovnáva sa pokles cien katastrofickému scenáru z filmu „Búrka“.

„Očakávajú sa rekordné úrody sóje a kukurice ako aj pšeníc, kam sa asi trend bude uberať?", pýtajú sa burzoví analytici. V strednodobom výhľade sa neočakáva žiadna zmena tendencie. V Paríži sa cena zrútila na úroveň 162,75 EUR/t.

Na tento týždeň sa očakávajú zrážky. Straty zo zberu úrody sa nedajú vylúčiť.  Alžírsko v minulom týždni kúpilo okolo 400 000 t pšeníc zo severnej Európy. Ponuky zrejme prichádzajú z Nemecka, Poľska, alebo aj z Fínska. Dodávka je plánovaná na december a január. Štátna OAIC zaplatí 254,50 USD/t.

Kukurica: Na základe odhadov úrody, ako aj predpovede počasia, je dnes veľmi ťažké spraviť akúkoľvek predpoveď vývoja cien. Otázkou je už len zhodnotenie gigantických množstiev v slabnúcom európskom alebo čínskom trhu. Predpokladá sa že sa prehodnotí nasadenie spracovania kukurice na výrobu etanolu, aby sa tieto množstvá spracovali. Ukazuje sa, že zrejme dopravcovia preťažení, keďže kapacity sú obmedzené. Na Chicagskej burze sa kukurice zastavili na padajúcej špirále na úrovni 3,39 centov/bushel. Na MATIF-e  cena kukurice mierne vzrástla o 1,5 EUR/t na úroveň 140 EUR/t.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down