11.02.2014 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Pšenica sa na MATIF-e dostáva nahor.

Kurzy pšenice na MATIF-e sa pri miernom náraste udržiavajú v zelenom spektre. V Chicagu pšenice naopak poklesli. Cena kukurice sa potvrdzuje a neexistujú momentálne žiadne relevantné indície k tomu, aby sa trend výrazne zmenil.

Pšenice: Ceny pšeníc na MATIF-e ukončili obchodovanie s miernym nárastom cien. Na marec sa cena zvýšila o 0,75 EUR/t.  V Chicagu naopak ceny mierne poklesli.

USDA v dnešnom reporte (z 10.2.2014) neoznámila žiadne výraznejšie úpravy odhadov, čím sa trh výrazne nepohol, a tým ani jeho smerovanie. V  USA a celková globálna bilancia pšeníc vo svete vychádza z miernej redukcie na základe vyjadrení analytikov k výsledkom kampane 2013/14.

Irán kúpil 400 000 t pšeníc, a to prevažne v Rusku a v EU. Na rad prišli aj nemecké pšenice, ktoré podľa odhadov jednotlivých obchodníkov celkovo dosahujú bilanciu s Iránom viac ako 600 000 t. Podľa agentúrnych správ bolo len v januári pre Irán naložených v nemeckých prístavoch viac ako  240000 t.

Kukurica: S malým cenovým nárastom začal postupný nárast cien kukurice v zámorí, a to konkrétne v Chicagu.  Neprehliadnuteľný export kukurice z USA z minulých dní cca 1,7 mil. t sa postaral o dozvuky. Ceny kukurice sa dostali na svoje maximum v hodnotení posledných štyroch mesiacov.

Dnešný report USDA (z 10.2.2014) hodnotí celkovú zásobu kukurice v USA o 680 000 t nižšie ako v januári. V princípe sa týmto však na trhu s kukuricou nič významné nemení, a to ani v prípade, že by americkí analytici znížili očakávania zásob v globále. Očakáva sa, že Argentína zníži svoje odhady z 25 mil. t 23,8 mil. ton. Brazílske očakávania úrody kukurice sú na nezmenenej úrovni  70 mil. t.

V Paríži sa zrejme čaká na výraznejší impulz  a už druhý deň je úroveň cien bez zmien.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down