10.12.2014 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Konsolidácia na MATIF-e. Ceny pšenice na MATIF-e mierne vzrástli, na Chicagskej burze zatiaľ bez veľkých zmien. Kukurica uzatvorila obchodovanie bez výraznejšieho profilovania tendencie.

Pšenica: Na MATIF-e prebieha konsolidácia z minulého obdobia. Január stratil na cene 0,75 EUR/t, a neskoršie termíny poklesli ešte viac. Mierny pohyb Chicagskej burzy pomohol zatlačiťna ceny v Paríži.

Trend je spôsobený živými exportnými pohybmi pšeníc na európskom trhu. V minulom týždni vydala Európska komisia nové exportné licencie na 729 000 t.  Z toho bolo len pre Nemecko vydaných 256 000 t exportných licencií. Sumárne sa export mäkkých pšeníc z EÚ vyšplhal na úroveň 12,8 mil. t.

V Chicagu sa ceny pšenice pohybovali v svetlozelenom odtieni. Slabnúce exporty z USA v sume  319 000 t taktiež nepôsobia priveľmi optimisticky a tlačia ceny nahor.

Kanada opravila svoje štatistické údaje zberu pšeníc z celkového odhadu 1,8mil. t smerom nahor na 29,3 mil. ton. Je to podstatne viac, ako odhadovali trhy. Na druhej strane tohtoročnú úrodu odhaduje Kanadský štatistický úrad o 22 percent nižšiu.

Na Ukrajine meteorologický inštitút nepredpokladá poškodenia pšeníc ostrými mrazmi z posledného obdobia. Podobná situácia je aj v Rusku, kde sa taktiež zatiaľ nepredpokladajú poškodenia pšeníc mrazmi. Kazachstan očakáva v nasledujúcom roku 9 až 10 mil. t pšeníc v Golfskom regióne.

Kukurica: Ceny kukurice v Chicagu profitujú z vysokých exportných objemov 1,2 mil. t kukurice z USA.  K nárastu sa pridáva aj zvýšený dopyt po kukurice z USA po miernom poklese cien na FOB. Na druhej strane v Ukrajine k obmedzenému exportu prispievajú logistické problémy z dôvodu počasia.

Na MATIF-e zvýšila sa cena kukurice až o 1,75 EUR/t. Január fixuje ceny na úrovni 154,50 EUR/t. Importy kukurice do EU akcelerujú a za posledné obdobie bolo vydaných viac ako 231 000 t.

ADRIÁN ŠEDIVÝ

riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down