21.01.2015 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Slabšie Euro pomáha cene pšeníc. Dobré výhľady na exporty pomáhajú pšeniciam na MATIF-e rásť. Na druhej strane Chicago uzatvára obchodovanie slabnutím cien. Kukurica zase v zámorí posilnila.

Pšenice: Posilnený americký dolár podporuje exportné aktivity pšeníc čím cena na MATIF-e narástla. Marcová cena sa pohla o 3,25 EUR/t smerom nahor, a z minulotýždňového poklesu 6,00 EUR/t sa dostala späť. Euro sa nachádza na najnižšej úrovni oproti americkému doláru za posledných 11 rokov, čím sa slabnúca mena stáva atraktívnym artiklom pre komodity pri  exporte. Tento fenomén môže spôsobiť aj prípadný nedostatok pšeníc na domácom trhu.

Strategie Grains vychádza z predpokladu výrazne nižšej úrody pšeníc, ako v minulom roku. Francúzki analytici odhadujú produkciu mäkkých pšeníc v EÚ na úroveň140,4 mil. t, čo je o 7,9 mil. t menej ako bolo v roku 2014. Francúzsko odhaduje zásoby pšenice ku koncu sezóny na úrovni 4,3 mil. t, čo je najviac za posledné 4 roky.

V USA trpia pšenice nízkou konkurencieschopnosťou. Chicago uzatvára už po ôsmy raz za sebou v červených číslach. V Rusku sa ukazujú prvé výsledky embarga na ruský export. Ceny pre štandardnú pšenicu mierne poklesli, avšak u vysokých kvalít mierne vzrástli. Analytici SovEcon vychádzajú z predpokladu, že sa Ruské vývozy obilovín oproti decembru 2015 zredukujú na polovicu.
Kukurica: Cena kukurice za z posledných dní celkom dobre spamätáva. Silné ceny na parite FOB na základe dopytu spracovateľského priemyslu a dopytu pre export sa postarali o nárast cien kukurice až o 7 centov/bushel. Ceny podporujú taktiež krmovinári, ktorí dopĺňajú znížené zásoby krmovín po sviatkoch. Očakávajú sa problémy etanolového sektoru, ktorý na základe neustále padajúcich cien benzínov, bude spracovávať kukuricu len na 80 percent. Na MATIF-e cena kukurice narastá na základe nárastov cien pšeníc zo zámoria. Marcové ceny narástli o 1,25 EUR/t kde kukurica uzatvára ceny na úrovni 159,50 EUR/t.

ADRIÁN ŠEDIVÝ

riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down