04.02.2015 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Tlak na ceny na prelome mesiacov
Trh so pšenicou uzatvára mesiac január v červených číslach. Kukurica reaguje na MATIF-e zatiaľ nevýrazne, v Chicagu sa ceny opäť prepadajú. Tlak na pokles cien silnie. Február silno tlačí na termínové kurzy.

Pšenica: Na MATIF-e sa uzatvára obchodovanie na sklonku januára  s oslabením. Kurzy oslabili, čo sa týka starej úrody, o 2,25 EUR/t a v priebehu týždňa stratili až 13 EUR/t. Tlak na pokles prichádza predovšetkým zo zámoria.

Celkove sa situácia na trhu s pšenicami na sklonku mesiaca dostáva pod silnejúci tlak. Aj v Chicagu stratili pšenice až 5,6 centov/bušel. Slabnúce tendencie v Chicagu sú podporované aj dostatočnými zrážkami v oblasti produkcie pšeníc v USA.

Aj v Austrálii sa ceny pšenice prepadli. Cena poklesla v minulom týždni o 15 AUSD/t. Exporty z Austrálie sa zastavili, keďže India tlačí pri svojich rekordných úrodách 96 mil. t na trh lacnejšie objemy.

Kukurica: Znižovanie cien v Chicagu pokračuje, cena sa už po piaty krát za sebou prepadáva. Nízke ceny bioetanolu majú za následok nízky dopyt a tak sa prebytok na trhu kumuluje.

MATIF sa zatiaľ dištancuje od slabnúcej pšenice a pre marec avizuje nárast o 0,75 EUR/t. Marec uzatvára na hodnote 154 EUR/t.

Brazílsky Handelshaus Safras & Mercado očakáva úrodu kukurice 74,7 mil. t, kde predbežné odhady stanovil na úroveň  o 1 mil. t  menej, ako v minulosti. USDA očakáva však stále vyššie čísla.

 ADRIÁN ŠEDIVÝ

riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down