24.02.2015 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Slabnúce signály z Chicaga

Pšenica: Slabnúce predpoklady z Chicaga v súlade s tendenciou, ktorú naznačuje MATIF, tlačia ceny pšenice smerom nadol. Marec poklesol o  1,50 EUR/t, v ostatných termínoch pokles nebol až tak prudký. Na základe konsolidujúcich tendencií zostávajú exportné tendencie jedným zo stabilizujúcich elementov.

Maroko nakúpilo 363 500 t z EÚ. Alžírsko naplnilo svoj tender s 400 000 t tiež so pšenicou z EÚ a väčšiu svoju časť bude nakladať vo Francúzku. V nemeckých prístavoch sa zintenzívňuje nakládka.  Vo februári sa plánuje naložiť 800 000 t pšenice a v marci 1 mil. t slúžiacich na export. Tie najdôležitejšie destinácie sú Irán, Saudská Arábia ako aj Alžírsko.
V Chicagu je pretrvávajúci tlak na pšenice a ceny pre mesiac marec poklesli o17,4 centov/bušel. Slabnúce tendencie na základe očakávania trhov v USA potvrdzujú slabé exporty v objeme 266 600 t v kampani.

Pre americké pšenice neprichádzajú žiadne pozitívne signály. Analytici očakávajú ďalší pokles cien pšeníc až o  5 USD/bušel. USDA očakáva pre sezónu 2015/16 nárast zásob z skoro 2 mil. t na 20,8 mil. t.

Kukurica: Nárasty cien za posledné týždne sa rýchlo rozpúšťajú vo vývoji posledných udalostí. Kurzy poklesli v o  4,6 centov za bušel. Na nasledujúcu sezónu predpokladá USDA zníženie zásob kukurice zhruba o 8 percent, teda na 42,8 mil. t. Zásobenie kukuricou sa i napriek tomu predpokladá prebytkové. Súbežne USDA predpokladá v novej sezóne výrazné importy kukurice do USA z Mexika a EÚ.

Na MATIF-e sa situácia premieta podobne ako v zámorí. Kurz pre marec poklesol o 1,75 EUR/t. Na ostatných termínoch boli zaznamenané taktiež poklesy.

 ADRIÁN ŠEDIVÝ

riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down