11.03.2014 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Pokračujúci trend rastu cien

Pšenica je stále na vzostupnom trende hlavne v USA. V Paríži je vidieť silnejúcu tendenciu.

Pšenice: V Chicagu pšenica opäť narástla. V máji uzatvára Chicago obchodovanie s plusom o 1,2 percent na úroveň 6,54 USD/bušel. Popri neistej situácii na Ukrajine zostávajú naďalej obavy z vymrznutia pšeníc v strede USA, čím situácia podporuje tendenciu nárastu cien. V Paríži stále pretrváva oneskorenie rekcií z rastúcej ceny zo zámoria. Odhliadnuc od marca, kde cena poskočila o 7 EUR/t, v ostatných mesiacoch bol tiež nárast a ž do 4 EUR  napríklad v novembri 2014. Obchodovanie skončilo na úrovni 200 EUR.

Kukurica: Kukurica práve v Chicagu musela preklenúť mierny pokles ale na druhej strane rastúca tendencia je citeľná. V máji poklesla cena o 0,4 percenta na  4, 89 USD/bušel. Dôvodom je aj naďalej nejasná situácia na Ukrajine. Na druhej strane sa však očakáva  že predaj kukurice z Ukrajiny nie je blokovaný, čím vznikajú nepodložené obavy. Tendencia v Chicagu je neustále stúpajúca.

V Paríži sa situácia v zámorí odzrkadľuje a na základe nárastov cien z USA zostáva tendencia nezmenená. Cena kukurice sa zvýšila o 2 EUR/t pre august 2014, čím celková cena dosiahla úroveň 189,25 EUR.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down