03.04.2014 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Pšenice stále napredujú. Všeobecnou reakciou pšenice na Chicagskej burze je opäť nárast ceny. MATIF kopíruje priebeh cien len čiastočne. Kukurica potvrdzuje tiež nárast.

Pšenice: MATIF si udržuje odstup k upevňujúcej sa Chicagskej burze. Na MATIF-e sa ukazuje nárast ceny pre mesiac máj, kde cena vystúpila o mierne jedno euro. Nová úroda potvrdzuje úroveň.

Exporty pšenice z EÚ v tomto týždni boli na úrovni 817 000 t. Samotné Nemecko požiadalo o exportné licencie na úrovni 283 000 t. Celkovo sa objem licencií vyšplhal  pre mäkké pšenice na úroveň 22,7 mil. t . V minulom roku to bolo 15,1 mil. t. Spolu s tvrdou pšenicou sa celkové exporty dostali na úroveň 24,2 mil. t.

Na Chicagskej burze po miernom poklese kurzov opäť ceny podrástli. I napriek vyšším exportom v minulom týždni, kde sa celkovo z USA exportovalo 728 000 t pšeníc. Dažde v pšeničných oblastiach USA čiastočne zmiernili obavy z účinkov sucha, kde na východe a severe sú predpovedané i ďalšie zrážky. Aj v centrálnej časti sa  očakávajú zrážky v dohľadnej dobe. Najkritickejšie sú však stále južné planiny USA, kde sa neočakávajú žiadne výraznejšie zmeny vo vývoji počasia. IGC svoje prognózy na nasledovné globálne úrody zvýšili o 4 mil. ton na 700 mil. ton.

Kukurica: Na cenách kukurice sa odrážajú silnejúce kurzy pšenice, ako aj prekvapivo vysoké exporty z USA v objeme 1,44 mil. ton. Na všetkých položkách sa ceny mierne zdvihli. Ceny kukurice sa ukazujú ako stabilne rastúce, od januára ceny postupne narástli o 20 percent. Na MATIF-e uzatvára obchodovanie kukurice neutrálne. Čo sa týka importov do EÚ, ukazuje sa, že dostali nový impulz, keďže v tomto týždni sa do EÚ importovalo 683 000 t. Celkovo sa vyšplhali importy na úroveň 10,3 mil. ton, a sú v podstate o 1,3 mil. t vyššie ako v porovnateľnom období minulého roka.

Atašé v USA odhaduje brazílsku úrodu kukurice na úroveň 72 mil. ton. .Je to o 2 mil. t viac ako odhaduje samotná USDA. IGC považuje v tomto roku rekordnú úrodu 961 mil. ton za realistickú. Podľa IGC môže byť úroda až  2 mil. ton vyššia.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down