08.04.2014 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Sucho zostáva ako téma pre pšenice

Ceny pšenice zostávajú v Chicagu pod taktovkou priebehu počasia. Po oslabujúcom priebehu týždňa sa pre pšenice situácia opäť stabilizuje. Kukurica podobne kopíruje pokles cien pšeníc.

Pšenice: Ceny pšenice na MATIF-e sa pohybujú tendenčne a kopírujú predpoklady zo zámorskej burzy v Chicagu. V piatok to bolo raz hore a potom nadol, bez jasného predpokladu tendencie. Cena na MATIF-e pre máj sa mierne posilnila. Na začiatku týždňa vybehla cena v Chicagu opäť mierne nahor. Celkovo je však tendencia vývoja cien klesajúca a jednotlivé vzostupy nedosahujú pôvodné hodnoty. Naposledy po avizovaných dažďoch v južných častiach USA, reagovala Chicagská burza miernym poklesom cien, avšak celkovo rozloženie zrážok nebolo celoplošné, čo neustále podporuje psychologickú bariéru ohľadom neustáleho nedostatku zrážok. Nakoniec je i pravdou, že posledné zrážky neboli dostatočné na to, aby upokojili situáciu, a už vôbec nie na to, aby dostatočne saturovali pôdu potrebnou vlhkosťou v oblastiach juhu USA: na nasledovných 10 až 14 dní nie sú v tejto oblasti žiadne zrážky avizované. Teploty vystupujú na vysoké hodnoty, vyššie ako sú v tomto období priemerom. To spôsobuje obavy zo vegetačného stresu v oblasti centrálnej USA - južný Kansas, Texas a Oklahoma.

Kukurica: Na Chicagskej burze, na základe priamych nákupov fondov a vysokých exportov z minulého týždňa, ktoré ešte stále doznievajú, cena kukurice má tendenciu klesať.  Argumenty sú hlavne: odhady plochy kukurice, ktorú robí USDA a predaj fondov v celkovom objeme kontraktov 36 500, čo je doposiaľ najvyšší objem od decembra roku 2012. Odhad novej úrody kukurice by mal dosiahnuť 168,4 bushelov/aker, čo je približne o  6 percent viac, ako sa pôvodne na jeseň očakávalo. Pokiaľ by tendencie zotrvali, mohlo by to znamenať kompenzáciu nižšej výmery a na druhej strane dosiahnutie rekordných množstiev kukurice v novej sezóne.  Na MATIF-e cena tiež mierne poklesla. Celkovo kurz je o 1,50 EUR/t nižší a cena kukurice v mesiaci máj na úrovni  184,25 EUR/t.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down