16.04.2014 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Čína stornuje stále viac kukurice z USA. Naozaj s nejasnými závermi sa skončilo obchodovanie v Chicagu a v Paríži. Na MATIF-e sa cena pšenice mierne zvýšila, kukurica zase mierne poklesla.

Pšenice: Ceny pšeníc na MATIF-e zostali nezmenené s miernym nárastom i napriek protichodným signálom z Chicaga. Na májovej cene sa  kurz zvýšil o 1,50 EUR/t podobne je tomu aj futures na november. V Chicagu naopak ceny mierne poklesli, čo je pravdepodobne spôsobené s tým, že v južných častiach USA bol avizovaný dážď.

Dnes sa opäť sa ukazuje pozitívna tendencia. V Chicagu sa pohybujú kurzy v zelenom spektre. Na MATIF-e je cena zrejme stále pod vplyvom nepokojov na východnej Ukrajine. Alžírsko vyhlásilo tender na nákup pšeníc v objeme  450 000 t. Egypt si podobne zaistil na medzinárodných trhoch so pšenicou 230 000 t. Pravdepodobne  bude časť z toho dodávať Rumunsko v objeme 55 000 t, zvyšok Rusko a Ukrajina. V Argentíne sa ukazuje predsa len výhľad na lepšiu úrodu pšeníc. USDA vychádza z toho, že by to zdvojnásobilo export z Argentíny z 3 mil. ton až na 6 mil. ton. Doteraz exportovala Argentína len 3 mil. ton z dôvodu slabých úrod dva roky po sebe. Väčšina z tohto objemu končí v Brazílii. Tam sa očakáva úroda v objeme 6,7 mil. t (minulý rok 5,3 mil. ton).

Kukurica: Ceny kukurice sú tak trocha na hojdačke s konečným miernym poklesom. Na MATIF-e poklesli ceny v obidvoch termínoch o 1,25 EUR/t. V Chicagu sú ceny podobne pod tlakom. Dôvodom je fakt že Čína stornuje stále viac kukurice z USA: Oficiálne bolo potvrdených 900 000 t z dôvodu GMO konformity.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down