22.04.2014 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Zmeny kurzu po rapídnom raste cien

Ceny pšeníc v Chicagu a v Paríži prepadajú a zaznamenávajú pokles. Priebeh počasia dáva nádej dobrému vývoju, čím sa ceny na oboch relevantných burzách prepadajú.

Pšenice: Na MATIF-e sa konsolidovali ceny po predchádzajúcom náraste. Májové ceny poklesli o 2,75 EUR/t a nová úroda prepadla tiež o 2,50 EUR/t. Zobchodované množstvá na burze boli vysoké, zobchodovalo sa 3,1 mil. t pšeníc. Na západe Európy chýba pšeniciam i naďalej dážď, čo môže spraviť aktuálne ceny pšeníc závislé na priebehu počasia. Podobne je na tom aj Chicago, ktoré môže byť ešte viac meteosenzitívne.

V Nemecku sa už teraz ukazuje nižšia úroda ako v minulom roku. Nemecké združenie Raiffeisen očakáva úrodu v objeme 24,7 mil. t čo je o 1 percento menej, ako bolo v minulom roku. Naproti tomu Hamburský Toepfer International vidí situáciu v Nemecku horšie a počíta s úrodou 24 mil. t. čo by predstavovalo pokles okolo 900 000 t oproti roku 2013.

Aj v Chicagu ceny pšeníc poklesli.  Aktuálny mesiac na burze stratil na cene 5 USD/t. Predpovedné modely počasia hovoria o nadpriemerných teplotách do polovice mája so zhruba priemerným objemom zrážok a to hlavne v oblastiach najvyššími plochami pšenice v USA. Tieto prognostiky dokážu ceny pšeníc stále udržiavať v napätí  a burza v Chicagu na tieto impulzy citlivo reaguje.
Kukurica: V kukurici sa očakáva, čo sa týka vývoja počasia, v nasledujúcich dňoch výrazné zlepšenie. Hlavne oteplenie v strede a na západe USA. Po Veľkej noci sa očakáva výrazné zvýšenie intenzity sejby. Na MATIF-e nie je situácia veľmi prehľadná,  cena starej kukurice vzrástla, avšak nová úroda poklesla.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down