30.04.2014 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Výsev kukurice v USA je pozadu

Po posledných atmosférických zrážkach pšenica na MATIF-e poklesla. V Chicagu sa pšenica správa skôr neutrálne. Oneskorená sejba kukurice v USA pomáha dostať ju do zeleného spektra teda k nárastu cien.

Pšenice: Nevyhnutné zrážky ktoré západná Európa potrebovala, a ktoré sa postupne dostavujú, uvoľňuje napätie, čím sa na MATIF-e ceny dostávajú pod tlak. Cena pšenice pre máj poklesla pre novú úrodu o 1,50 EUR/t a pre mesiac máj až o 2,25 EUR/t.

V Chicagu sa ceny postupne dostali pod tlak, prípadne sa zachraňujú v neutrálnom cenovom vývoji. V južnej pšeničnej oblasti USA situácia zatiaľ nevyzerá vôbec optimisticky. Pri poslednom posudzovaní porastov sa dobré resp. najlepšie oblasti v Kansase pohybujú o tri percentá horšie, ako bolo posudzované v minulom období. Podiel zlých a veľmi zlých porastov sa oproti minulému obdobiu zvýšil až o 6 percent.

Kukurica: Výsev kukurice v USA sa oneskoril a to výrazne oproti minulému rolku. Na začiatku týždňa bolo osiatych len 19 percent plôch, pričom v porovnaní s minulým rokom k dnešnému dňu bolo osiatych až 28 percent. Nepriaznivé počasie na západe USA by sa ani v najbližších dňoch nemalo výrazne umúdriť, čím sa nepredpokladá výrazný posun v napredovaní osevov. Cena na Chicagskej burze teda stále pokračuje v nárastoch.
Na MATIF-e sa točili ceny kukurice skôr smerom nadol. Cena pre jún  poklesla  pre jún o ďalších 2,25 EUR/t.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down