05.05.2014 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Kríza na Ukrajine tlačí ceny pšenice nahor

Eskalácia napätia na Ukrajine tlačí ceny pšeníc na Chicagskej burze opäť nahor. Kukurica po uplynutí nepriaznivých podmienok v USA pre sejbu miene pokračuje v poklese.  

Pšenice: Ceny pšenice z piatka minulého týždňa opäť narastajú. Situácia na východe Ukrajiny eskaluje s črtami občianskej vojny, čím by výrazne mohol utrpieť export pšenice na svetové trhy. V USA na južných planinách trpia pšenice hlavne suchom a teploty by sa mali vyšplhať až na 38 °C. Ozimné pšenice naproti tomu v severnej oblasti sú bezproblémové, čo komentuje aj Informa, ktorá očakáva úrodu okolo 40,7 mil. t , čo predstavuje o 2,5 percenta menej ako v minulom roku. Na MATIF-e  ceny pšenice zostali bez výrazných zmien pri novej úrode predsa len s miernym plusom. Pozitívne tendencie prichádzajú z Chicaga, i napriek faktu, že európske pšenice po posledných zrážkach sľubujú skôr optimistické výhľady.

Egypt vyhlásil tender na 110 000 t pšeníc, čo by malo byť pokryté z Ruska a Ukrajiny. Priemerná cena má byť okolo 302,50 USD/t. Nemecké exportné aktivity sa skôr orientujú na Saudskú Arábiu. Vychádzajú zo záujmu Saudskej Arábie o 550 000 t vysoko kvalitnej pšenice.

Kukurica: Pre kukuricu sa v strednej oblasti USA vytvorili priaznivé podmienky na sejbu, čím sa znížil aj tlak na ceny. Cez nasledujúci víkend sa očakáva zasiatie rozhodujúceho objemu kukurice. Na MATIF-e kukurica mierne poklesla. Jún poklesol o 0,75 EUR/t, a nová úroda poklesla až o 2,0 EUR/t. Informa vidí argentínsku úrodu kukurice na objem, 23,2 mil. t teda o 800 000 t nižšiu ako očakávala  USDA. Pre Brazílsku úrodu kukurice očakávajú analytici úrodu 70,5 mil. t, čo je tiež menej ako pôvodne odhadovala USDA, ktorá odhadovala 72 mil. t.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down