03.02.2014 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Burzový komentár

Slabnúce EURO pomáha pšenici na MATIF-e.

Na MATIF-e ceny pšeníc stúpajú. Podobne je tomu aj v zámorí, kde na burze v Chicagu uzatvárajú obchodovanie kukurice a pšenice nárastom cien.

Pšenice: Na MATIF-e ceny pšenice poskočili až o 2,50 EUR/t pre termíny starej úrody. Dôvodom je slabnúci kurz eura voči doláru. Po období stabilizácie cien sa ukazuje trend postupného nárastu cien. Marcový kurz sa uzatvára na úrovni 190 EUR/t.

Porasty pšeníc sa podľa posledných hlásení agentúr skoro všade v Európe ukazujú ako dobré.  V časti Nemecka a Poľska boli hlásené škody mrazom, avšak celkový obraz porastov to neovplyvní. V časti Francúzka a západného Nemecka zase pšenice trpia premočením.

Americké pšenice sú podporované cenami krmovín a spotovými obchodmi, ktoré povzbudzujú nárast cien. Ukazuje sa mierna stabilizácie cien v zámorí, nízke teploty by nemali výrazne ovplyvniť porasty, keďže sa očakáva posilnenie snehovej pokrývky.
Kukurica: Pri miernych pohyboch sa ceny kukurice na Chicagskej burze stabilizujú.  Kurzy sú ovplyvnené vysokými exportmi z minulých dní. Tendenciu je však ťažké určiť, keďže graf sa pohybuje od 420 do 440 cent/bushel, čo v prepočte znamená 165 až 173 USD/t.
Na MATIF-e sa ceny kukurice zvýšili o1,25 EUR/t. Španielsko obnovilo nákup 110 000 t kukurice z USA. Nakládky kukurice z Ukrajiny sa z dôvodu nepriazne počasia omeškávajú.

ADRIÁN ŠEDIVÝ, riaditeľ pre poľnohospodárske vzťahy, Slovenské cukrovary s.r.o. 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down