30.07.2019 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čas na získanie Zelenej nafty sa kráti, upozorňuje PPA

Záujemcovia o podporu zo Zelenej nafty 2019+ si musia vytvoriť konto na portáli štátneho Datacentra najneskôr do 9. augusta. Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) tak upozorňuje všetkých oprávnených záujemcov, že zostáva už len o niečo viac ako týždeň.

Ako priblížil generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, doposiaľ sa na štátnom Datacentre www.itms2014.sk zaregistrovalo zhruba 1000 oprávnených žiadateľov. "Bez vytvoreného konta do piatka 9. augusta nebude možné Zelenú naftu získať. Proces je totiž plne elektronizovaný," podotkol s tým, že práve preto PPA upozorňuje na tento blížiaci sa termín.
Zdôraznil však, že podanie žiadosti o aktiváciu konta nenahrádza samotné podanie žiadosti o poskytnutie Zelenej nafty. Napriek tomu je nevyhnutným krokom na to, aby oprávnený poľnohospodár mohol o podporu zo Zelenej nafty vôbec požiadať. "Ak má konto aktivované, po vydaní výzvy PPA v priebehu augusta na www.apa.sk bude môcť žiadateľ o čerpanie štátnej pomoci na toto podporné opatrenie vo forme úľav na environmentálnych daniach požiadať," dodal Kožuch. Bližšie informácie o podpornom opatrení Zelená nafta sú dostupné na webovej stránke PPA.
Zelená nafta je štátna podpora v agrosektore realizovaná na 100 % elektronicky. Oprávnení žiadatelia budú môcť z tohto systémového opatrenia získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby. V živočíšnej výrobe je podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan. Podporené bude tiež pestovanie chmeľu, viniča či liečivých rastlín.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down