20.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celoslovenské ovčiarske slávnosti - Ovenálie 2022

V liptovskej obci Východná sa 12. júna stretli chovatelia oviec a kôz, milovníci ovčiarstva i tradičných ovčích a kozích špecialít, strihači oviec i tí, ktorí si prišli vychutnať neopakovateľnú atmosféru sviatku slovenských ovčiarov.

Podujatie, ktorého cieľom je podporiť chov oviec a kôz na Slovensku, spropagovať tradičné ovčiarske výrobky a zaujímavou formou priblížiť prácu ovčiarov širokej verejnosti, zorganizoval Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku - družstvo (ZCHOK).
Návštevníci mali možnosť vidieť ukážku výroby syra i strihania oviec. Nechýbali Majstrovstvá SR v ťahaní syrovej-korbáčikovej nite, súťaž v kvalite ovčích a kozích syrov o Majstra syrára, súťaž o najkrajšiu syrovú tortu a tiež o najchutnejší guláš. Ovčiarska tombola ponúkla hlavnú cenu - jahňacinu na celý rok.
Najlepší bačovia poodhalili tajomstvá svojej práce a návštevníci tak mohli ochutnať, ako chutí pravý ovčí syr, bryndza či žinčica. Gazdovský dvor pod Kriváňom ponúkal jedinečné zdravé produkty z mäsa a mlieka oviec a kôz, ako aj remeselné výrobky súvisiace s chovom týchto malých prežúvavcov. Skúsený ovčiar Štefan Črep z Liptovskej Lúžnej vyrábal ovčí syr priamo na pódiu pred zrakmi divákov, jeho výrobu zároveň komentoval a prispel tiež svojráznym humorom. Vyrobený čerstvý syr diváci hneď aj degustovali.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 26.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down