06.06.2014 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celoslovenské slávnosti Ovenálie 2014 opäť spropagujú ovčiarstvo

V poradí šieste celoslovenské ovčiarske slávnosti Ovenálie 2014 pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a s výstižným mottom Nájdi si svojho baču sa uskutočnia v nedeľu 8. júna v areáli folklórneho amfiteátra v hornoliptovskej obci Východná.

„Aj takýmto spôsobom chceme našich ľudí učiť konzumovať mliečne i mäsové ovčie výrobky vo väčšom množstve, lebo v priemere na jedného Slováka sotva 2,5 l mlieka a 15 dkg mäsa ročne je veľmi chabý ukazovateľ,“ uviedol pre TASR predseda organizátorského Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Igor Nemčok.
Zároveň spresnil, že na Slovensku sa aktuálne chová približne 420.000 oviec a 35.000 kôz. „Len pre porovnanie, v roku 1989 spásalo slovenské pasienky až 630.000 oviec. Potenciál našej hornatej krajiny priam predurčenej na ovčiarstvo je bez preháňania na chov viac ako milióna oviec,“ prízvukoval Nemčok.
Súčasťou pestrého programu bude súťaž kvality výrobcov ovčích a kozích syrov o prestížny titul Majster syrár, celoslovenský šampionát v ťahaní syrovej nite, ukážky strihania a pasenia oviec, výroby syrov a bryndze, výstava pastierskych klobúkov, trh tradičných remeselníckych výrobkov a syrárskych špecialít.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down