31.10.2022 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena pšenice vzrástla o vyše 5 %, dôvodom je zastavenie ukrajinského vývozu

Cena pšenice sa na začiatku nového týždňa zvýšila o viac než 5 % a dostala sa na 2-týždňové maximum. Dôvodom je ruské pozastavenie dohody o vývoze obilia z ukrajinských prístavov, čo podporilo obavy týkajúce sa globálnych dodávok. Cena kukurice vzrástla o 2 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

 Najaktívnejšie obchodovaný kontrakt na pšenicu na chicagskej burze Chicago Board of Trade (CBOT) stúpol o 5,4 % a o 5.55 h SEČ sa predával po 8,73 USD (8,77 eura) za bušel (27,216 kg), keď predtým vyskočil až na 8,93 USD za bušel, čo bolo najviac od 14. októbra. Na rekordných 13,64 USD za bušel sa cena pšenice dostala v marci.
      Cena kukurice v pondelok zdražela o 2,2 % na 6,96 USD za bušel a sóje o 0,8 % na 14,12 USD za bušel.
      Podľa expertov bude ďalší vývoj cien záležať od situácie okolo ukrajinského vývozu. Rusko v sobotu (29. 10.) pozastavilo účasť na dohode o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Dôvodom má byť sobotný dronový útok na ruské plavidlá na Kryme, z ktorého Moskva obvinila Ukrajinu. Kyjev tieto obvinenia poprel a tvrdí, že Moskva útok len využila na to, aby tak pod falošnou zámienkou odstúpila od obilnej dohody.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down