29.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cenné informácie z pozorovania kráv na pastve

Pasienkové využívanie je výhodné nielen z hľadiska ekonomického, ale aj zdravotného a hygienického, pretože pozitívne vplýva na zdravotný stav zvierat, odolnosť voči stresu a chorobám a tým zvyšuje ich dlhovekosť a plodnosť.

Pri pozorovaní zvierat na pastve možno získať informácie o ich normálnom správaní a potrebách. Zmeny v správaní sú prvým signálom choroby, bolesti a nepohodlia. Zvieratá sú menej aktívne a majú problémy udržať sa v skupine, žerú a pijú menej alebo v inej dobe a oddelene od stáda. Môže sa im zmeniť farba srsti, jej lesk, majú hnačku. Všímať si treba naplnenie bachora a kondíciu zvierat, koľko krmiva prijali posledných 24 hodín, niekoľkých dní. Dôležitá je vyrovnanosť v stáde, či sú rozdiely medzi jednotlivými zvieratami, aké a prečo vznikli. Správanie na pastve prináša poznatky o príjme krmiva, o nebezpečenstve jedovatých rastlín a vnútorných parazitov. Zvláštna pozornosť sa musí venovať jarnému obdobiu, keď sa kravy telia a aj obdobiu pripúšťania a gravidite. Dôležitý je príjem krmiva v čase nízkeho rastu trávy. Zaznamenávať si treba zistené poranenia a úrazy, napadnutie kliešťami, muchami, svrbenie, infekciu očí, mastitídu či krívanie.

Na permanentnej pastvine existujú špecifické požiadavky. Kvalita trávy značne kolíše a rastú tu tiež divé rastliny, kry a stromy. Aj terén je premenlivý v porovnaní s upravovanou dočasnou pastvinou. Zvieratá i chovateľ musia pastevný areál poznať - najprv sa musí urobiť intenzívny monitoring a potom ďalšie testy ako odber krvi a vzorky výkalov, ktoré doplnia ostatné informácie. Zvieratá sa musia zoznámiť s oplotením, nájsť vodu a stanoviť sociálne poradie v skupine. Pokiaľ je v jednej skupine či v stáde veľa zvierat, potom je zložitejšie oddeľovať a vyberať jednotlivé zvieratá alebo malé skupiny zvierat. Stádo sa snaží držať pohromade a oddelené zvieratá majú tendenciu pripojiť sa k stádu.

Viac sa dočítate v týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 18.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down