Ceny agroproducentov v novembri 2025 klesli medziročne o 0,4 %

Výrobné ceny poľnohospodárskych producentov v novembri klesli prvýkrát od októbra 2024 medziročne o 0,4 %.

Ovplyvnil to pokles výrobných cien rastlinnej produkcie o 2,9 %, medziročne nižšie ceny evidovali druhý mesiac po sebe. Rast cien v živočíšnej výrobe v 11. mesiaci dosiahol 5,2 %, na jednocifernú úroveň sa vrátil po troch mesiacoch dvojciferného zvyšovania. Informoval o to Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
        V štruktúre rastlinnej výroby viditeľné zníženie cien zaznamenali obilniny o 4,8 %, zemiaky o 9,4 % a tiež strukoviny o 7 %. K dvojcifernému rastu sa vrátili ceny rastlín používaných na výrobu cukru, o 11,6 %.
        Zo živočíšnych produktov s miernejším tempom pokračoval rast výrobných cien surového kravského mlieka o 11,4 %. Dynamika medziročného rastu sa výrazne spomalila pri výrobných cenách slepačích konzumných vajec na 5,4 %. Rast výrobných cien hovädziny, jatočného dobytka vrátane teliat zostal na úrovni dvojciferného rastu, o 16,6 %. Lacnejšie ako pred rokom zostali ceny jatočných ošípaných o 11,4 %. Ceny ovčej vlny tiež opakovane zostali na nízkej úrovni, medziročne boli nižšie o 42,8 %.
        Výrobné ceny poľnohospodárskych výrobkov vzrástli v súhrne za prvých 11 mesiacov o 5,7 %.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2026 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Prehľad ochrany osobných údajov

Prehľad ochrany osobných údajov Tento web používa súbory cookie, aby sme vám mohli poskytnúť tú najlepšiu možnú používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a plnia funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webu sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.