11.07.2024 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny kávy Robusta vyskočili tento týždeň na nový rekord

Ceny kávy Robusta vzrástli tento týždeň na nový rekord, keď zaznamenali takmer 4670 USD za tonu.

Trhy tak reagovali na pokles vývozu z Vietnamu, ktorý je najväčším producentom kávy Robusta na svete a po Brazílii druhým najväčším z pohľadu celkovej produkcie kávy. TASR o tom informuje na základe správy serveru livemint.com.
        Cena kávy Robusta so septembrovým kontraktom dosiahla v utorok (9. 7.) na záver obchodovania na londýnskej burze 4667 USD (4311 eur) za tonu. To bol nový rekord, pričom od začiatku roka vzrástla cena tejto komodity o 63 %. V stredu sa cena Robusty mierne znížila a v popoludňajších hodinách dosahovala 4553 USD/tona.
        Cena kávy rastie posledného 1,5 roka, keďže kľúčovým producentom ako Vietnam sa nedarí držať krok s rastúcim dopytom. Záujem o kávu Robusta zvyšuje aj fakt, že je lacnejšia než Arabica.
        Jej najväčší producent Vietnam znížil za 1. polrok tohto roka vývoz kávy o viac než desatinu. Podľa údajov colnej správy exportoval Vietnam za šesť mesiacov roka 893.820 ton kávy, čo medziročne predstavuje pokles o 11,4 %.
        Pestovateľov kávy vo Vietname ovplyvnilo tento rok najmä extrémne sucho, najhoršie za takmer 10 rokov. To zhoršuje aj vyhliadky na nasledujúcu úrodu kávy, ktorá sa začne zberať približne v novembri.
        Spotreba kávy pritom neklesá, napriek tomu, že ceny rastú. Medzinárodná organizácia pre kávu odhaduje, že v sezóne 2023/2024 vzrastie spotreba komodity o 2,2 %. Aj v nasledujúcej sezóne by mala rásť, aj keď tempo rastu by malo byť miernejšie a malo by dosiahnuť 1,25 %.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down