17.08.2021 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny komodít ovplyvňujú aj ceny potravín

Viacero potravinárskych odvetví v predchádzajúcich mesiacoch avizovalo zdražovanie potravín. Náklady výrobcov výrazne ovplyvňuje vývoj cien na komoditných trhoch, preto potrebujú zvýšiť odbytové ceny svojich výrobkov. Na ceny môže mať dôležitý vplyv aj výsledok tohtoročnej žatvy.

BRATISLAVA. Zdražovanie vstupov do poľnohospodárskej a potravinárskej výroby je dôvod, kvôli ktorému slovenskí potravinári a poľnohospodári „tlačia“ na úpravu odbytových cien. Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová uviedla, že slovenskí výrobcovia potravín vnímajú túto situáciu veľmi citlivo, a pri individuálnych rokovaniach so svojimi obchodnými partnermi sa snažia vysvetľovať dôvody, kvôli ktorým  chcú dosiahnuť zvýšenie odbytových cien.
Otázne je však podľa nej to, či sa poľnohospodárom a potravinárom podarilo zakomponovať zdražovanie vstupov do vyšších odbytových cien alebo je zdražovanie potravín stále len otázkou úpravy spotrebiteľských cien priamo v obchodoch bez toho, aby túto úpravu pocítili aj slovenskí výrobcovia potravín v tom, že za svoje výrobky dostanú zaplatené viac.
Podľa riaditeľky Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jany Venhartovej je pri rastlinných komoditách dôležitým faktorom počasie a úroda, kým potraviny živočíšneho pôvodu zasiahol najmä africký mor ošípaných. Na celkové náklady podľa nej vplývajú aj sociálne opatrenia štátu, napríklad nárast minimálnej mzdy a príplatkov.
"Pandémia však výrazným spôsobom ovplyvnila aj ceny obalových materiálov. Nárast cien obalového materiálu predstavoval okolo 10 percent, a pri niektorých plastoch to bolo až do 20 percent," uviedla J. Venhartová.

Podľa riaditeľky PKS náklady slovenských výrobcov potravín výrazne ovplyvnilo zvýšenie nákladov na triedený zber, spôsobený "direktívnym" stanovením minimálnych sadzieb Ministerstvom životného prostredia SR. Konštatovala, že pri plastových materiáloch a viacvrstvových kombinovaných materiáloch na báze lepenky ide o nárast na úrovni vyššej ako 200 percent.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MP RV) SR podotklo, že zabrániť zvyšovaniu cien je nemožné.

" Rast cien by mohli spomaliť práve podpory,  ale to, do akej miery, je vzhľadom na množstvo ďalších faktorov, ovplyvňujúcich ceny potravín, ťažko odhadnúť," uviedol Odbor komunikácie MP RV SR.

MP RV SR pripravuje výzvu s predpokladanou alokáciou 170 miliónov eur na podporu investícií do technológií aj do stavebných investícií v jednotlivých odvetviach potravinárstva. Potravinársky priemysel bude mať možnosť čerpať finančné prostriedky aj v rámci budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.
/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down