13.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny sladovníckeho jačmeňa vzrástli medziročne o viac ako tretinu

Ceny sladovníckeho jačmeňa vzrástli medziročne o viac ako tretinu. Ceny zároveň dosahujú jedny z najvyšších úrovní. Sladovnícky jačmeň, dlhodobo známy ako cenovo stabilná komodita, je hlavnou zložkou na výrobu sladu, potrebného na produkciu piva.

BRATISLAVA. Analytici predpovedajú, že vysoko nad úrovňou 200 eur sa bude pohybovať aj v roku 2022. Reflektovať na vývoj na trhu budú musieť aj slovenské sladovne. Tie počas tohto roka plánujú spotrebovať približne 390.000 ton sladovníckeho jačmeňa.
"Ceny sladovníckeho jačmeňa akceptovateľnej kvality sa pohybujú od 230 eur za tonu, za najvyššiu kvalitu aj viac. Medziročne ide o nárast o viac ako tretinu. Podobný nárast je aj v okolitých krajinách. Veľký záujem pritom na trhu vidieť nielen o jarný, ale aj o kontrakty na ozimný jačmeň. Ten sa začína siať na Slovensku práve koncom septembra. Vysoko sa pritom držia aj ceny kŕmneho jačmeňa," uviedol predseda Sladovníckej sekcie Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) Tomáš Ševčík.
Ceny sladovníckeho jačmeňa patrili za posledné desaťročie k najstabilnejším v rámci poľnohospodárskych komodít. To sa však zmenilo a ceny sladovníckeho jačmeňa z tohtoročnej úrody vzrástli. Ceny ovplyvnila slabá úroda najmä v západnej Európe v Nemecku a Francúzsku, ale aj v strednej Európe. Práve Francúzsko s Nemeckom patria k najväčším exportérom sladovníckeho jačmeňa na celom svete. Európsky trh s jačmeňom ovplyvnilo aj zlé počasie v Severnej Amerike a obrovský dopyt z Číny, ktorý stále rastie.

/tasr/

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down